| anonim_4396 a întrebat:

Care imi puteti da niste modele de teza de semestrul 2 la clasa
A 8 -a?

Răspuns Câştigător
| GeaninaNicoleta a răspuns:

La Romana poftim,, Subiectul I (60 de puncte):
Citeşte cu atenţie textul de mai jos, pentru a putea răspunde la fiecare dintre cerinţe:
"Iată ce-ţi aduce scrisoarea mea. Nu mă tem nici de zâmbetul tău. Deci nu mă tem de nimic. Sunt
ceea ce-i dincolo de fereastra odăii tale: depărtarea. Sunt cea mai mică fată a lumii între rândunelele
ei, fiindcă mă înfăşor în întregul ei necunoscut. Privirea ta nu mă va găsi nicăieri. Amintirea ta nu are
unde să mă afle. Glasul tău nu poate să mă strige şi nu ştie unde. Sunt între cele patru zări: răspântia
lor.
Cu zece ani în urmă ţi-aş fi spus: "Cu-cu!". Dar sufletul meu şi-a pierdut glasul copilăriei. Ştii
să asculţi? Auzi vântul la fereastră? Auzi păsările care pleacă şi se întorc, ducând şi aducând
primavara? Ştii ce-i nostalgia? Priveşti uneori pe fereastră fără să vezi nimic? Sunt pe acolo şi întracolo, fără fiinţă, o apropiere şi o îndepărtare în preajma ta.
Gândeşte-te la mine ca la o stea desprinsă din tine…"
(Ionel Teodoreanu – Lorelei)
I. (30 de puncte)
1. (6 p.) Precizează funcţiile sintactice ale cuvintelor subliniate din enunţul: Dar sufletul meu şi-a
pierdut glasul copilăriei.
2. (6 p.) Indică felul propoziţiilor subliniate în textul dat.
3. (6 p.) Numeşte funcţia sintactică a cuvântului vântul (Auzi vântul la fereastră?), apoi dezvoltă-l în
propoziţia corespunzătoare, precizând felul acesteia.
4. (6 p.) Realizează contragerea propoziţiei subordonate din fraza Priveşti uneori pe fereastră fără să
vezi nimic? şi numeşte partea de propoziţie obţinută.
5. (6 p.) Construieşte trei fraze în care conjuncţia subordonatoare dacă să introducă trei propoziţii
subordonate diferite.
II. (18 puncte)
6. (6 p.) Transcrie două structuri care să demonstreze perspectiva subiectivă prezentă în text.
7. (6 p.) Selectează şi numeşte o figură de stil prezentă în ultimul enunţ al textului citat.
8. (6 p.) Identifică un fragment de maximum zece cuvinte, în care apare autocaracterizarea.
III. (12 puncte)
Alcătuieşte un text de 6-8 rânduri, bazat pe monolog, care să se încheie cu propoziţia: Dar sufletul
meu şi-a pierdut glasul copilăriei. Găseşte un titlu adecvat textului creat de tine.
Notă!
Vei primi 8 puncte pentru conţinut şi 4 puncte pentru redactare. În vederea acordării punctajului
pentru redactare, compunerea trebuie să se încadreze în limita minimă de spaţiu cerută.
Subiectul al II-lea (30 puncte)
Scrie o compunere de 20-25 de rânduri în care să argumentezi apartenenţa la specia roman a
unui text studiat. În redactarea compunerii, vei avea în vedere:
- precizarea a două trăsături ale romanului /
- ilustrarea acestora
- prezentarea pe scurt a subiectului, prin referire la două momente ale subiectului /secvenţe
semnificative;
- prezentarea personajului principal prin evidenţierea comportamentului acestuia
Notă! Respectarea, în lucrare, a ordinii cerinţelor nu este obligatorie. Vei primi 16 puncte
pentru conţinut (câte 4 puncte pentru fiecare cerinţă rezolvată) şi 14 puncte pentru redactare
(unitatea compoziţiei şi coerenţa textului- 3 p.; registrul de comunicare, stilul şi vocabularul
adecvate conţinutului-3 p.; ortografia- 3 p.; punctuaţia 3 p.; aşezarea corectă a textului în
pagină, lizibilitatea- 2 p.)
În vederea acordării punctajului pentru redactare, compunerea trebuie să aibă cel puţin