| juno a întrebat:

Care stie cum e cu facultatile in Marea Britanie? Cum e cu admiterea si cheltuielile?

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

E diferit fata de Romania cu siguranta! Mai rau nu poate fi oricum!laughing
Acolo intra doar cei care merita nu toata lumea ca aici, cei care invata bine au parte de burse consistente si la final de servicii bine platite si de o viata realizata.

| stresu a răspuns:

Eu am vrut sa plec in Scotia. Daca esti cetatean membru UE, cheltuielile de studii (in Aberdeen de exemplu) si anume 10000 de lire sunt acoperite; dar masterul nu e platit deci oricum daca vrei sa faci, 20000 trebuie sa pui tu.
Cazarea e scumpa, la vreo 70 de lire pe saptamana, plus mancare si alte alea.
Daca nu ai in cont 3000 de lire pentru primele luni, nu te primesc ca sa nu ajungi parazit al statului, iar in primele 3 luni nu poti munci legal. Dupa aceea poti, dar part time.
Toti prietenii mei spun ca e super acolo, invata lucruri faine, multe oportunitati.
Daca iti permiti financiar, du-te ca merita as zice eu, dar daca nu, nu te baza pe ce muncesti acolo ca in perioada asta e dubios rau. Sa aplici la unele nu e asa greu. Intra pe www.ucas.com si acolo cauti facultatea si cursul si urmezi mai multi pasi. Trebuie sa ai certificat de limba, recomandare, si inca niste maruntisuri, vezi tu.
Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce pot spune : groaznic!