| Nov a întrebat:

Care stie cum se face funda happy :

Intr-o dupamiaza in sala de asteptare a cabinetului unui veterinar specializat in tratamentul pasarilor se gaseau 6 persoane, fiecare cu cate o pasare: un papagal, un pitigoi, un sticlete, o mierla, o lebeda si o rata, cele 6 persoane erau 3 femei ( Ioana, Camelia, Oana ) si trei barbati ( Radu, Ion, Tudor ) numele lor de familie erau : Carol, Vladescu, Stoian, Roman, Neagu, Stan.

Determinati care este numele intreg al fiecarui persoane si cu ce pasare a venit fiecare la veterinar, coreland urmatoarele informati :

- primi care au intrat in rol de asteptare au fost femeia cu papagalul, Tudor si persoana cu sticletele.

-Ion si proprietaru pitigoiului au stat pe canapeaua din sala de asteptare, pe niciunu dintre ei nu-l cheama Stoian sau Roman.

- Ioana si propietarul lebedei poarta fiecare unul din numele Carol si Stan, ei au stat pe scaune in sala de asteptare.

- numele de familie al Oanei nu este nici Carol si nici Neagu.

- Numele de familie a lui Radu este Vladescu si Roman

- Vladescu are o rata.

- Persoana cu numele de Stoian este barbat.

FUNDA CARE STIE!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde te crezi, la politia capitalei? vezi ca Scotland-Yard are alta adresa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iona carol - papagal, oana stan - lebada, camelia neagu - pitigoi, radu vladescu roman - rata, ion neagu - sticlete, tudor stoian - mierla