| Nemessys a întrebat:

Cat este de important pentru voi ca partenerul sa aiba studii superioare? In special pentru fete, baietii stiu ca nu-s pretentiosi

Răspuns Câştigător
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

E important să-l ducă capul,să am ce vorbi cu el,să fie descurcăreţ. Părinţii mei au,de exemplu, un prieten fără studii superioare, dar pentru asta tot are un job din care câştigă foarte bine şi mai e şi o adevărată enciclopedie ambulantă.Cu sau fără facultate, important e să aibă o meserie din care să câştige bine, să nu fie vreun pârlit şi nu, nu o zic pentru că sunt materialistă.

| Drimmero a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

"nu o zic pentru că sunt materialistă." desi esti?

| Nemessys explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

După 30 și ceva de răspunsuri tâmpite, a dat domnul sa apară unul bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu o zic pentru că aş fi vreo materialistă.*
Scz, sunt cam prăjită la ore din astea. laughing

| Jus7t a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Vrei să stai cu un bărbat care câștigă bine, asta e una din condițiile tale dar tu nu ești materialistă, interesant.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot impotriva ta pica oricum ai da-o. De ce esti prajita, ce ai bagat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Dacă îl duce bibilica şi ştie cum să se descurce, automat va avea şi bani.Despre asta e vorba.N-am eu nevoie de banii lui, că o să-i am şi eu pe ai mei, urăsc ideea de a sta pe banii unui bărbat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Bine,cum spui tu.
Nimic.Aşa sunt eu când mi-e somn şi nu pot să adorm.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing poate că o să aibă bani dar nu când te cunoaște pe tine, atunci o să fie pârlit iar tu o să te duci cu altul cu bani.
Te-a trezit tunetul și pe tine? Era Dumnezeu cred, nu mi dă pace.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

N-o mai da la intors cand esti prinsa...

| troleibuz a răspuns (pentru Drimmero):

Cu ce te ocupi de ti se pare asa anormal sa iti doresti alaturi de tine un om care se descurca in viata?

| Ofiintă a răspuns (pentru troleibuz):

Probabil suferă de complexe de inferioritate. Te asigur de faptul că nu vei ajunge la un numitor comun cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da,m-ai prins.Sunt numai pe interes. Vreau doar să stau acasă ca o doamnă ce sunt, iar el să se ducă să muncească ca să am eu haine şi poşete de firmă, să-mi schimb telefoanele ca pe şosete şi să mă ducă în vacanţă numai în locaţii scumpe.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Oamenii sunt extremisti, trebuie sa te obisnuiesti cu asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Drimmie cred că glumea, ăsta e stilul lui de a glumi. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper că glumea. rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce e amuzant? ca ceilalti chiar au pus botul, fereasca...dar macar am mai ras putin.

In alta ordine de idei, ia-le banii la fraieri!

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Scuz-o pe saraca femeie ca nu vrea sa stea cu un lenes care castiga minimul pe economie si la 30 de ani
Scuz-o pe saraca femeie ca nu vrea ca barbatul ei sa vina frustrat de la munca deoarece nu-i place unde lucreaza
Scuz-o ca vrea sa nu se certe luna de luna cu el din cauza lipsei de bani
Scuz-o ca vrea sa faca un copil sau 2 si copiii aia sa aiba tot ce au nevoie cand vine vorba de bani.
Handicapata naibii... Ii trebuie ei barbat cu bani. au' la ea ma. Cand sunt atatia burtosi, needucati, prosti si lenesi care sunt doriti de toate, ea fix la aia cu un venit de 3000+ lei, care se duc cu placere la job, care se ingrijesc, care se dezvolta si care citesc se uita. Doamne fereste.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Da chiar ba, ce se intampla cu voi femeile in ziua de azi? Ce-s cu atatea pretentii?

| Drimmero a răspuns (pentru troleibuz):

De la tine chiar nu ma astept sa mirosi o ironie fina, orice momeala o musti.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Daca tot e egalitate, sa aiba amandoi 3.000 de lei ca sa nu existe discutii, ce e corect e corect.

| troleibuz a răspuns (pentru Drimmero):

Frumos o intorci. Dar stim ca nu e asa. Nu e prima data cand comentezi acest subiect.

| Drimmero a răspuns (pentru troleibuz):

Nu e ca si cum m-ar afecta pe mine cu ceva ceea ce isi doresc ele, in majoritatea cazurilor nu se intampla asta, vorbim totusi de realitate. Acum chiar faceam misto, am o starea prea buna incat sa fiu serios

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Păi ai şi tu un stil... laughing
Ţi-am mai zis că dacă nu ţi l-aş cunoaşte, aş pune şi eu botul de multe ori.

Iau tot de pe ei, în coorul gol îi las şi apoi trec la următorul, nimic nu iert.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Fiţe domne.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu mai pui botul uneori, mai ales ca mai sus nu erai sigura ca eu glumesc.

Ia-o si pe ma-sa de acasa, ia-le tot, nimic sa nu lasi pe urma lor, mama lor a dracu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Se mai întâmplă.

| Jus7t a răspuns (pentru Nemessys):

Ai exagerat în reply ul cu "scuz o pe săracă".
Având în vedere că eu i-am zis că-i materialistă trebuia să îmi dai mie reply direct și te lămuream, nu să o arzi cu mișto uri de genul cu Drimmero, mai ales că tu ai fost ăla de a pus botul la ce a zis el ( "oamenii sunt extremiști.") apoi ai dat-o în miștocăreală.

Banii sunt importanți ( breaking news hah? ) și multe femei vor bani ( breaking news again no? ).
N-are rost să faci un copil de exemplu și să îți bați joc de el neavând posibilitatea să-i oferi ce are nevoie ca să se dezvolte, MAI ALES că îl refuză gagicile că e pârlit dacă nu ajunge să câștige mai mult de minimum pe economie.

Banii sunt importanți dar o femeie materialistă îi pune pe primul loc, iar pe locul doi, trei sau patru pune caracterul bărbatului, felul în care se simte cu el.
Ți-am făcut câștigătoarea fundiței materialistă pentru că are o exprimare din care îți poți da seama că ar da jet unuia care nu câștigă în momentul în care îl întâlnește peste minimul pe economie, se întâmplă să știu o cunoștință de a unei rude de ale mele care acum e patron și câștigă mii de euro, iar la început era fix un pârlit.
Să mai dau exemple de pârliți care au făcut imperii?
Mi se pare superficial să tratezi oamenii așa.
Să nu mai zic de cei care au fost ajutați de o femeie să se ridice, că de aia se spune că în spatele unui bărbat puternic stă o femeie și mai puternică, o fostă de a mea a stat înainte de a sta cu mine cu un tip pe care l-a ambiționat să își termine facultatea și și-a găsit și un job foarte bine plătit, că de aia își permit 4x4, dar trebuia să fugă.

Uite eckblume a spus ceva frumos la sfârșit, acel ceva trebuie spus de orice tipă care simte asta, dar unele nu simt să o spună pentru că nu le interesează și altceva.

Și am pierdut prieteni de 10 ani pentru bani, până nu ajungi să trăiești asta nu o să scapi de mentalitatea asta jegoasă că banii sunt cei mai importanți.
Să ajungi tu sa faci mulți bani și apoi să o arzi cu o tipă care știi că e cu tine pentru că îi ai și nu pentru ce ești, să vezi de o să îți convină.

În caz că nu s-a înțeles: banii nu trebuie să fie pe primul loc.
Dacă cineva nu vrea să facă mai mulți și stă pe o poziție toată viața pentru că nu vrea e altceva, nu e sănătos să stai cu unul care se complace, dar nici să refuzi oameni ambițioși pentru că pe moment nu câștigă și nici să-i privești cu superioritate că te-ai născut într-o familie mai bună care ți-a plătit absolut tot ce ai.

O să închei cu niște versuri de ale lui Spike.

"Că nu există principii şi asta-ţi dă cu eroare
Să vezi că toţi sunt pe bani de parcă-i singura cale
Că ai un frate cu tine, un fel de frate mai mare
Şi n-o să crezi niciodată că poate fi de vânzare
Dar mulţi se duc după bani, alţii se duc după p***ă
Lasă bagajele-n spate, nu iau măcar o valiză"

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Bun comentariul, nu te astepta sa-l inteleaga multa lume. Lasa-le pe visatoare sa viseze la palate, printi pe cai albi si viata de lux, realitatea e alta, Disney-ul e altceva. Cei care au crescut in puf nu vor intelege niciodata ce e aia munca adevarata si cum e sa obtii prin propriile forte, nu de la mamica si taticul care le baga si aia in cap ploadelor inca de mici ca trebuie sa fie viitorul barbat nu stiu ce specie rara.

Stai linistit ca Hyacinth nu e tot timpul serioasa, e constienta si ea ca raspunsurile nu sunt 100% reale, cat despre Nemessys e in contrast de multe ori, uneori ba apara femeile, alteori le desfiinteaza, trebuie sa aleaga o directie, nu dupa cum bate vantul.

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Eu nu aleg nicio directie. Eu iau apararea oricui atunci cand are dreptate sau cand sunt de acord cu acea persoana. Nu pot tot timpul sa le apar sau tot timpul sa le urasc.
In cazul asta nu am de ce sa ma iau de ea, deoarece are dreptate. E perfect normal sa-ti doresti un barbat cu bani, mai ales in zilele noastre cand sunt atatea posibilitati. Acum daca voi prin,, barbat cu bani" intelegeti milioane de euro, e fix problema voastra. O femeie nu are de ales intre bani si iubire. Poate sa gaseasca si un barbat cu salariu bun care sa o iubeasca. Ca unele dintre femei vor barbati cu bani pentru a fi intretinute, asta este alta discutie. In viitor o sa fie chiar rusinos sa ai 30 de ani si in continuare sa ai minimul pe economie sau probleme cu banii, traind de la o luna la alta. Inainte, da, era greu, dar acum nu mai este asa. happy Toata lumea are acces la informatie si internet.

| Jus7t a răspuns (pentru Nemessys):

N-ai înțeles nimic din ce am zis, ai interpretat cum ai vrut tu.
Vezi că l-ai supărat pe George :(

http://www.youtube.com/watch?v=RJ89sH8HUCM&t=0m55s

N-am nimic cu tine sau cu ea, hai să încheiem subiectul, gândim diferit, nu ajungem nicăieri.
Ciudat e că am zis clar de mai multe ori că banii sunt importanți doar că nu trebuie puși pe primul loc, iar restul exemplelor le-am dat fix ca să demonstrez asta și că acele femei nu au pus banii pe primul loc.

| Nemessys explică (pentru Jus7t):

Eu nu am zis ca trebuie puși pe primul loc.
Gândim la fel, nici eu nu zic ca trebuie puși pe primul loc, doar ca nu vad nicun motiv sa o faci materialista în condițiile în care nu știi pe care loc pune banii.

| Jus7t a răspuns (pentru Nemessys):

Atâta timp cât îl face pârlit doar pentru că el câștigă puțin ce ai vrea?
Indiferent ce minte, caracter, potențial are rămâne tot pârlit.
Nu e ok să faci oamenii așa, prefer să nu judec o persoană doar prin prisma a cât câștigă și să-l definesc în felul ăsta.
Dacă ar fi după mine i-aș învața pe toți să pescuiască ( mă refer la chestia cu a nu îi da un pește să se descurce o zi, dacă îl înveți să pescuiască o să se descurce o viață) dar nu pot face asta, găsești educație financiară pe net da nu e toată ok, sunt destui bu.langii care fac bani din dat sfaturi de rahat și fac bani din asta.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

La cum ai scris parca tu esti cel in cautarea unuia care la 30 de ani sa nu fie pe salariul minim, purtatorul de cuvant al femininelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Deci,ca să ne înţelegem.Atunci când zic "pârlit" mă refer la genul ăla de tip care are un job de rahat şi desigur, un salariu pe măsură şi nici nu face sau nu dă semne că ar vrea să facă ceva în privinţa asta.De ăla care nu are nici măcar un job,fie el de tot rahatul,şi stă pe banii lui mami şi lui tati,fără să încerce să se orienteze spre ceva,nu cred că mai are rost să zic.
Normal că dacă văd că are o înclinaţie spre un anumit lucru, că vrea să facă ceva cu viaţa lui, nu o să-i dau jet dacă în momentul ăla nu are nu ştiu ce job, dar mai are pe lângă desigur şi alte lucruri care să-mi placă. Varianta asta recunosc că am omis-o, dar oricum nu cred că ar fi valabilă decât până pe la 30 de ani. Dacă are deja 30+ ani, nu prea cred că ar mai merge, mai ales că eu voi fi deja realizată pe atunci.Nu prea ştiu dacă aş mai fi dispusă să-i dau o şansă la vârsta aia.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles.
Nu că mă asociez cu mentalitatea asta dar îți înțeleg punctul de vedere.
Tu vrei să ai copii? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Acum nu şi sper să nu-mi trăsnească prin minte aşa ceva nici pe viitor.Şi dacă cumva o să am, voi avea eu grijă să nu ajungă un pârlit, stai liniştit.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Promiți? Că nu prea dorm de la griji de când ți-am citit răspunsul.
E o diferență enormă între primul răspuns și ultimul, dar normal că te superi pe mine că te-ai exprimat tu aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Nu m-am supărat.Ţi-am răspuns aşa pentru că ştiam motivul pentru care m-ai întrebat dacă vreau copii.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era ăla, am lăsat în urmă discuția aia, eram dor curios dacă vrei să ai laughing nici eu nu vrea acum, nici în viitor probabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Eu nu prea cred că nu era legată de ce ai scris mai sus, dar în fine, dacă spui tu...

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodată nu mă crezi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Exagerezi şi tu acum...
Aproape niciodată.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Daca era intr-adevar enciclopedia il ducea capul sa faca facultate.

110 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Conteaza mult pentru ele, sant de moda veche sa aiba de aia cu facultate altfel nu e bun de nimic

| Adry05 a răspuns:

Studii universitare nu, dacă îl duce capu și reușește să-și găsească un job ok și fără atunci chiar nu contează asta

| Nemessys explică (pentru Adry05):

Ma mir ca spui asta din moment ce ești la master. Adică nu ești ca altele care cred ca educație se ia din studii încât sa îl consideri inferior.

| Adry05 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu, sunt mulți mai deștepți fără facultate decât alții cu 3 facultăți. contează să te descurci și să te ducă capu. Facultatea nu face mare lucru pentru tine, doar îți deschide calea printr-o diplomă, nu demonstrează inteligența și cunoștinețele cuiva și știu un caz foarte apropiat acceptat fără facultate în fața a două persoane cu masterul terminat doar pentru că a știut să facă impresie mai bună la interviu

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Pe lângă faptul că facultatea la noi e la un nivel foarte jos și azi oricine face facultate... deci chiar nu mai demonstrează mare lucru. Dar na, există joburi unde nu poți fără diploma aia happy

| Nemessys explică (pentru Adry05):

Atitudinea, amabilitatea, răbdarea, atenția, concentrarea, rezistenta și skill ul de comunicare nu ți-l îmbunătățește facultatea. De aia a luat job ul. Bravo lui.

Si mama cât se oftica aia laughing
Dacă ar fi aflat sigur s-ar fi gândit,, CUM BAAA? Ala care nu are facultate a luat job ul si eu care am master nu l-am luat?

Si apoi când se duce acasă la ma-să. : mama. Tu m ai mințit toată viata. Mi ai zis ca dacă o sa am note de 10 la școală, o facultatea și un master, o sa am un job bine platit" rolling on the floor

| Adry05 a răspuns (pentru Nemessys):

Păi au aflat laughing) erau toți 3 și la final după ce le-a prezentat puțin mediul de lucru a dat mâna cu ăia 2 și le-a zis pa pa și lui să rămână că mai au de discutat, ceva gen. laughing)

| Nemessys explică (pentru Adry05):

Părinții ăștia, cum ți-i crești, asa ii ai laughing

| Ofiintă a răspuns:

Personal, nu am inferiorizat pe nimeni din asemenea considerente. Am avut câteva experiente mai putin placute in legatură cu barbatii care nu au aveau diploma de bac, si asta pentru că ei m-au inferiorizat pe mine.
Pentru mine nu a contat neapărat, dacă au sau dimpotrivă studii superioare, si asta pentru ca nu consideram ca fiind ceva iesit din comun o diplomă de licenta.
In schimb, contează să am elemente comune cu acel cineva, altminteri, relatia nu ar fi una plăcută.

| Armyanka a răspuns:

Nu neaparat, degeaba are el facultati si mastere daca habar n-are sa se comporte cu o femeie. am cunoscut baieti de genul si de majoritatea am ramas profund dezamagita. atat de dezamagita incat nici nu am mai continuat sa-mi caut iubit de prin facultate. unul cu mai putine studii superioare poate fii de 10 ori mai descurcaret si versat..depinde de la om la om. dar asta depinde si de ce cauti la un barbat... pentru mine treaba asta n-ar conta, dar nici nu as accepta sa aiba un job d-asta gen gunoier. iubire, iubire, da' ce altceva poate sa-mi ofere?

| Nemessys explică (pentru Armyanka):

Dar e musai sa aiba permis, asa-i? laughing

| Armyanka a răspuns (pentru Nemessys):

Bingolaughing

| Nemessys explică (pentru Armyanka):

De ce?

| TFL a răspuns (pentru Nemessys):

Normal, majoritatea au permis ma refer la fete dupa 22 de ani, ce te-ar face sa crezi ca ar trece peste asta, sa mai locuiesti si cu parintii si pe un salariu mizerabil asta e ce isi poate dori o femeie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă uit la ea să văd cum iar sta la mine în bucătărie și la mine în pat. Asta mi-e suficient.

| Mosotti a răspuns:

La general n-ar trebui sa conteze daca are ceva prin cap, ca nu ma f cu studiile superioare, nu ma inteleg, respect cu studiile superioare.
Cum criterul eliminatoriu e fizicul, daca ala corespunde si are si ceva caracter si te intelegi, ajunge si la femei si la barbati.

| LoveSleep a răspuns:

Foarte important. Dacă are vreo altă sursă imensă de venit si nu are nevoie de facultate si un loc de muncă, nu e important.
Dar n-o să fiu niciodată cu una care lucrează la Lidl. Consider ca dacă eu mă chinui să realizez ceva în viață la fel ar trebui să facă și ea.
Sau ne angajăm amândoi pe minim pe economie și stam la țară și creștem găini. Dar niciuna nu vrea asta.

| SilentRain a răspuns:

Nu-mi pasa
Important e sa ma iubească, respecte și sa fie harnic și responsabil

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru SilentRain):

Deci poate fi gunoier?

| SilentRain a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Da!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru SilentRain):

Halele maica sfanta

| Emma30555 a răspuns:

Contează sa fie inteligent și educat sa aibă cunoștințe și sa te simți bine lângă el. Dacă are facultate dar prost degeaba o are

| Ineys a răspuns:

O sa apara alea cu 8 clase si cu pretentii acum, stai asa.

| Nemessys explică (pentru Ineys):

Nu chiar, o sa apara si doamne trecute prin viata cu 2 facultati si 3 masterate (care nu stiu ce naiba cauta pe aici) care o sa spuna ca facultatea este un,, MUST HAVE" pentru viitorul lor barbat.

Sper ca in viitor o sa se inteleaga ca noi oportunitati si job-uri apar de pe o zi pe alta, iar facultati pentru acele job-uri, nu prea. happy
Sa nu uit si de cursurile private sau de la fortele de munca. Dureaza mai putin, sunt practice si ai mari sanse sa lucrezi in domeniu, iar cu timpul ajungi la 21 de ani avand deja un salariu extrem de bun si experienta in domeniu, comparativ cu o mare parte care in continuare nu stiu sa faca nimic, chiar daca au terminat facultatea.

| Drimmero a răspuns (pentru Ineys):

Cu cerinta: sa aiba 10 clase obligatorii.

| gemeni6226 a răspuns:

Sunt de acord cu hyacinth as mai adauga ca chiar daca nu are facultate dar sa avem subiecte comune ce sa putem dezbate sa aiba totusi o cultura generala bine pusa la punct ceea ce poti obtine si fara facultate daca citesti carti si te informezi zilnic.Dar nici aceea nu mi-as dori si am pierdut astfel destui parteneri (adica nu i-am vrut eu)deoarece desi erau cu o cultura generala bine pusa la punct voiau sa se afirme doar ei si pe mine nu ma lasau sa vorbesc ori ce fel de relatie este aceea in care un el mereu domina si nu lasa partenera sa vorbeasca? n-o asculta? sau nu prezinta un interes ceea ce spune ea?

| BlackRose03 a răspuns:

Nu as sta cu cineva fara facultate. Cel putin asta simt. Dar da, fiecare e diferit

| CleanHeart a răspuns:

Sa aiba 3 facultati
3 mastere
Obligatoriu

| Nemessys explică (pentru CleanHeart):

Ai uitat de doctorat.

| CleanHeart a răspuns (pentru Nemessys):

Am zis sa nu fiu asa pretentioasa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este important acest aspect, însă este important să fie isteț și să se descurce în situații limită. Și să pot purta cu el conversații diverse și interesante...că doar nu vom vorbi toată viața despre vreme. M-aș plictisi. happy

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

De la tine oricum ma asteptam la acest raspuns. Sincer, te felicit!
Mai ramane sa raspunda Cristina, care si ea o sa aiba un raspuns asemanator cu al tau happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Mulțumesc... Eu nu-ș așa școlită. Am doar Școala Veții. Ce pretenții să am de la dragostea mea? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine personal nu e chiar așa de important, deoarece eu nu sunt genul să fiu ahtiată după funcția, banii, și studiile unui bărbat. Da, îmi doresc să fiu cu unul care are măcar 12 clase terminate și diploma de Bacalureat luată dar nu fac din asta o prioritate.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Am prezis viitorul (uita-te mai sus) laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tipa cu studii superioare ar fi "indreptatita" sa vrea un tip tot cu acelasi gen de calificari.Nu ar merge o relatie intre una cu 2 facultati si doctorat in ele si un partener cu 12 clase(care nu a mai frecventat niciun fel de curs dupa liceu), din motive evidente.Ea s-ar invarti in alte cercuri, ar purta discutii de un alt nivel, ar avea o cultura generala mult mai dezvoltata.El s-ar putea simti inferior in anumite contexte sociale.
Exclud din start varianta asta, cu doar 12 clase, indiferent de cat de profitabil ar fi ceea ce face el.
Prefer sa aiba o facultate.Si nu orice facultate, sunt destul de multe care-s inutile si i-ar fi oricum imposibil sa profeseze in "domeniile" alea.Eu am standarde destul de ridicate in ceea ce ma priveste, facultatea in sine fiind cel mai de jos obiectiv.Si ar aparea un dezechilibru daca el nu ar pune pret pe aceleasi gen de calificari pe care le vreau eu.
Bine, o facultate ar putea fi compensata si cu frecventarea unor cursuri (cum ziceai si tu intr-un raspuns) si cu o cultura generala dezvoltata. Dar daca cursurile alea sunt de make-up, nu prea ma incanta situatia.Tot ceva intelectual trebuie sa fie si nu pot sa-ti dau un raspuns despre o situatie abstracta, mi-ar trebui un scenariu concret.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Dar despre un caz în care a învățat el ceva pe cont propriu din seminarii, carti, mentori și cursuri on line? De ala ce ai zice?

Si încă o întrebare. Dacă tu ai fi cu un bărbat la date și l ai întreba dacă are facultate și el ți ar răspunde ca da, are, tu ai avea posibilitatea sa afli dacă te a mințit sau nu FĂRĂ sa ii ceri diploma.

Este prima data când nu sunt de acord cu tine. Facultatea ne ajuta doar pe plan profesional. Ai adus vorba de niște lucruri printre care se afla și cultura generala. Nu înțeleg ce legătură are asta cu facultatea dar ma rog.
Ai mai zis și ca nu s-ar putea o relație dintre cineva cu 2 facultăți și cineva cu doar 12 clase pentru ca ar fi un dezechilibru prea mare și ala s ar simți inferior. Ma îndoiesc. Și de ce s ar simți inferior?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

"Dar despre un caz în care a învățat el ceva pe cont propriu din seminarii, carti, mentori și cursuri on line? De ala ce ai zice?"
Depinde ce inseamna acel "ceva" si ce ar face acum.Ar fi un tip ambitios, probabil as avea o parere buna.
Eu nu ies la intalniri.Si nici nu l-as intreba din senin daca are sau nu facultate, as astepta sa aduca el vorba de asta.La inceput nici nu m-ar insemna, oricum.
"Este prima data când nu sunt de acord cu tine" sad
Facultatea nu are o legatura propriu-zisa cu cultura generala.Dar e greu de crezut ca o persoana cu doar 12 clase ar putea sa fie interesata de aspectul asta.De obicei persoanele care au deja o cultura generala inteleg importanta unor calificari superioare(nu neaparat facultate, si exemplul dat de tine poate fi ok). Cultura generala acumulata doar din liceu e 0, si daca o persoana nu are de gand sa faca ceva dupa liceu(studii de orice fel),nu prea cred ca ar tenta-o sa invete despre ceva "inutil",doar de dragul de a stii.
Pentru ca ar fi inferior. El ar avea o munca fizica,necalificata,iar ea ar fi undeva mai sus intr-o oarecare ierarhie sociala, de care cel putin unul dintre ei ar putea tine cont.
Nu spun ca i-ar fi inferior pe toate planurile doar pentru ca nu are facultate, e strict dpdv intelectual. Poate sa-i fie superior din alte puncte de vedere, poate mai importante.
Dezechilibrul ala ar aparea inevitabil, mai ales ca ea este cea superioara lui,

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Asta este altceva. Da, ceea ce ai spus aici este corect, dar uite ca nu toate gandesc ca tine. Sunt multe incuiate care au impresia ca informatia sau skill-urile pentru ceva anume ti le poti lua doar de la o facultate si au impresia ca singurul loc unde poti invata ceva, este numai acolo. Daca ele folosesc internetul numai ca sa-si arate curul si tatele si sa primeasca validare de la catelusi, asta este fix problema lor.
Asa cum am mai zis si mai sus facultatea sau orice alta pregatire se ocupa doar de partea profesionala, de persoana noastra trebuie noi sa ne ocupam, daca nu noi, atunci altiiwinking. Si chiar daca ne ocupam, nu avem cum sa-i dovedim unei persoane asa ceva, doar in timp.

| eckblume a răspuns (pentru Nemessys):

Pe mine m-a testat cineva sa vada daca sunt studenta intrebandu-ma de niste profesori de acolo.
Nu cred ca e greu sa iti dai seama daca cineva este sau nu la facultate. Ii ceri detalii despre domeniu, despre seminarii, cursuri. Ii ceri sa-ti recomande carti pe care le-a studiat. Observi pe Facebook daca are colegi sau fosti colegi de facultate. Aveam o colega super suspicioasa. Ii cauta pe Facebook, pe google, peste tot sa afle detalii despre baietii care o bagau in seama.
*Stiu ca ultima intrebare nu-mi e adresata, dar iti raspund din experienta mamei. Ea are facultate, dar tata, nu. De cate ori discutau despre diverse teme in grupul de prieteni, tata se simtea pe langa, ba mai mult, mai spunea si tampenii. Chiar daca au divortat, tata mereu imi spune ca se simtea inferior fiindca el nu avea facultate. Si nu e nepregatit, are un job peste medie, are cultura generala. Are el ideea asta ca mama e mai "sus" decat el.
Cineva cu doua facultati poate nu vrea sa discute despre "banalitati". Depinde ce fel de persoana e cel/cea cu 12 clase. Poate avea cultura generala, poate avea un salariu foarte mare sau poate e tipul Vulpita/Viorel (nici asa, dar ai prins ideea). Daca are 12 clase si tot nu poate formula/explica ceva in mod coerent, eu zic ca da, va fi dezechilibru intre el/ea si partenerul cu facultate. Sincer nici facultatea nu te face mai inteligent, e doar o pregatire in plus.
Daca e conexiune emotionala, atractie fizica intre doua persoane, nu cred ca se mai tine cont de nivelul de studii. De fapt, oamenii cauta iubire, afectiune. Cand dai de persoana potrivita o accepti asa cum e ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As accepta un baiat fara studii superioare doar in cazuri exceptionale. Adica in cazul in care face ce ii place si castiga bani si fara facultate, are succes etc.

Dar daca nu are nici facultate, nici vreo pasiune si sta si pe banii parintilor, nu m-as uita la el. Am de unde alege si nu sunt obligata sa aleg ceva ce nu imi place.

| troleibuz a răspuns:

Va recomand sa faceti facultati. Chiar daca nu sunt unele stralucite. Complet inutile nu sunt. Va pot scapa de unele frustrari si complexe de inferioritate. Profitati de faptul ca facultatile in Romania sunt aproape gratuite. Nu stiti niciodata ce oportunitati vi se vor arata in acei ani

| Nemessys explică (pentru troleibuz):

Cum naiba poti toci ceva ce oricum nu te intereseaza? laughing Eu unul nu pot.

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Nu se toceste peste tot. Si mi se pare imposibil sa nu ai un domeniu care sa te intereseze

| Nemessys explică (pentru troleibuz):

Toata lumea are un domeniu de care este interesat, insa multe domenii nu se gasesc la facultate si chiar daca se gasesc, sunt de tot rahatul, nu se livreaza informatia care trebuie. Exemplu facultatea de business, facultatea de economie si facultatea de marketing. Sunt pielea plii. Adevaratul marketing se invata de la mentori, cursuri on-line, seminarii/webinarii si bineinteles PRIN PRACTICA. Incercand, incercand si incercand. Cei care se duc la acele 3 facultati cu gandul ca o sa aiba multi bani, deja au pierdut din start si o ramana super dezamagiti. Nu zic ca nu ar reusi, dar multi pleaca cu ideea,, eu nu trebuie sa fac nimic, facultatea o sa faca totul pentru mine si o sa ma invete TOT. Eu nu trebuie sa mai invat nimic in plus".
In ziua de azi apar job-uri si oportunitati noi, care in urma cu 5 ani nu existau. Chiar crezi ca facultatile tin pasul cu evolutia asta? Ma indoiesc. happy

| Nemessys explică (pentru Nemessys):

Ca tot am vorbit de business, nu facultatea aia te face antreprenor, tu inveti singur cum sa devii unul. happy

| Michaeel a răspuns:

Foarte important! Nu îmi trebuie o proasta lângă mine ca nu e buna gena și ies copii nasol.
Revenind la domnul "Men Going Their Own Way" nu numai femeile vor ca partenerul sa aibă studii superioare, ca bărbat, relația e foarte importanta pentru mine și o privesc serios. Fata ma aștept sa vina din familie bună și sa fie la locul ei, asta e cel mai important! În special ca relația noastră sa se bazeze pe sinceritate și loialitate. O fata care are personalitatea Danei din "liceeni" ar fi numai buna pentru mine! Cat despre înfățișate... Atâta timp când e aranjata și are grija de ea e perfect. Sa fie totuși înaltă ca nu îmi plac femeile minione.

| Nemessys explică (pentru Michaeel):

Eu am intrebat daca este important sau trebuie neaparat sa aiba studii superioare. Nu am intrebat de inteligenta sau daca accepti prosti.

| Michaeel a răspuns (pentru Nemessys):

Pai eu tocmai asta ți-am răspuns. Ca pentru mine e important sa aibă studii superioare. Dacă tu numai asta ai înțeles din răspunsul meu îmi pare rău. Da, sunt pretențios pentru ca vreau o fata serioasa nu ca restul care accepta ultima femeie numai ca să aibă cu cine sa se culce.

| Nemessys explică (pentru Michaeel):

Am inteles ca este important acest lucru inca din primul raspuns dar nu ai adus argumente pentru asa ceva. Ceea ce ai scris tu nu are nicio legatura cu studiile superioare. Altceva?
Eu nu sunt genul ala care sa numeasca standardele, principiile sau cerintele ca fiind pretentii, atat timp cat ti lepermiti/ le meriti sau esti si tu cam pe la acelasi nivel. Nu sunt de ala care sa te intrebe,, vai. dar de ce nu le accepti si pe alea care nu au?" Stai linistit... Am vrut doar un raspuns, am primit si de la tine si de la ceilalti, dar agumente ciuciu.

| Michaeel a răspuns (pentru Nemessys):

Ce argumente vrei sa îți dau? Atâta timp cât eu am educația mea ma aștept și de la fata sa aibă la fel încât sa ne putem completa unul pe altul.

| Nemessys explică (pentru Michaeel):

,,Vreau sa aiba studii superioare pentru ca..." Atat am vrut.

Si iti poti da seama cat de educata este o persoana numai printr-un simplu raspuns de,, da" sau,, nu" la intrebarea,, ai studii superioare?"? Ma indoiesc. Ai adus vorba de inteligenta, ok, hai ca asta o mai inteleg, dar acum aduci vorba si de educatie cand vine vorba de asa ceva? Ma faci sa cred ca habar nu ai ce inseamna inteligenta si educatie. Sper sa ma insel.

| Michaeel a răspuns (pentru Nemessys):

Încă de la primul răspuns de-al meu nu ai înțeles la ce m-am referit. Nu îți permit sa ma îmi zici ca nu știu ce e educația și inteligenta, e ca și cum mai face prost. Acum dacă nu înțelegi contextul în care le-am folosit e alta poveste dar oricum mi-am dat seama ca mi-am pierdut timpul dând răspunsuri întrebării tale.

| Nemessys explică (pentru Michaeel):

Am inteles la ce te-ai referit inca din primul rand, nu din primul raspuns
,, Foarte important! Nu îmi trebuie o proasta lângă mine"
Interesant. Eu ce pot sa inteleg din asta? Acum daca eu ti-as spune ca pentru tine, fetele care nu au studii superioare sunt proaste, iar o sa-mi reprosezi ca nu am inteles ce ai vrut sa zici? Ok, poate nu am inteles, dar o alta intrebare pe care cred ca nu ti-ai pus-o ar fi : Oare te-ai exprimat cum trebuie?

Eu am zis,, ma faci sa cred ca habar nu ai ce inseamna inteligenta si educatia". Adica BANUIESC, nu am zis ca NU STII ce este inteligenta si educatia, de aia am mai adugat si,, sper sa ma insel".

| Goddessss a răspuns:

Depinde ce fel de studii. Aprofundeaza

| Nemessys explică (pentru Goddessss):

Adica daca e musai sa aiba facultate.

| Goddessss a răspuns (pentru Nemessys):

Sincera sa fiu, iti dai seama ca îmi convine mult mai mult sa aibă faculate decât sa nu aibă una. Nu vreau sa fiu ipocrita. Contează mult ce face după. Degeaba o face dacă după nu se dezvolta pe profilul acela.
Multe pers nu au faculate si o duc bine.
In concluzie, da studiile contează mult in ziua de azi. (in special pentru. mine)

| Nemessys explică (pentru Goddessss):

Imagineaza-ti urmatoarea situatie. Esti cu un barbat la date si tu il intrebi daca are facultate. El te minte spunandu-ti ca da, are. Intrebarea mea este : ai de unde sa-ti dai seama ca te-a mintit fara sa-i ceri actele de exemplu? happy

Pentru mine studiile superioare sunt extrem de importante. Am pretenţia ca partenera să cocheteze cu ele, chiar dacă nu absolvă niciodată. De fapt ăsta e un ideal. Să nici nu îşi dorească să renunţe la ele vreodată. Nu e nimic mai frumos ca o femeie care îşi cercetează şi cultivă sinele într-un mod superior superficialităţii cotidiene, cu dorinţă, curiozitate, creativitate şi pasiune. Să se studieze superior în permanenţă, să îşi permită accesul la virtuţi care îi înalţă existenţa: curaj, înţelepciune, justiţie.
Dacă le face pe astea, sigur nu duce lipsă de cele triviale. Nu îşi permite nimeni să o ardă cu dubito, ergo cogito, cogito ergo sum când are stomacul gol.

Aaa, era vorba de facultate? Educaţia academică nu relevă foarte multe despre o persoană, şi mai ales nu garantează (aproape) nimic legat de inteligenţă, carieră, capacitatea de a face bani etc.
În consecinţă, nu e important absolut deloc dacă partenerul are sau nu studii superioare (academic). Cel puţin nu în mileniul ăsta.

| Nemessys explică (pentru Unknownzgw):

Too late man. ti-as fi dat si tie o funda.
Dar ai o bere din partea mea si multe aplauze!

Prefer berea oricând. Fundele-s pentru gagici, deci ai dat-o cui trebuie.

| TFL a răspuns:

Daca te iei dupa acel 80/20 crede-ma ca conteaza enorm de mult sa ai studii superioare, adica nu poti sa intretii o printesa pe 2000 cu tot cu bonuri de masa ( restaurant, mall, etc )

| Nemessys explică (pentru TFL):

Da ce este femeie aia? Printesa incat sa o intretii tu? Ea nu se poate intretine singura?

| TFL a răspuns (pentru Nemessys):

Glumesti sau cum, conceptia unei femei in ziua de azi ce e al meu e al meu, ce e al tau E AL NOSTRU

| Alexwnr a răspuns:

Nu e chiar așa, ca băiat pot spune că mereu m-a atras inteligența altei persoane, de fapt ăsta e singurul lucru ce mă atrage în mod deosebit și mă face să-mi doresc să discut sau să cunosc mai mult persoana respectivă, și să-i văd apogeul în care se află, dacă e și atrăgătoare din punct de vedere fizic cred că e fata perfectă, păcat că nu ai cum să le ai pe toate în viață. Cum am spus mereu am fost atras de inteligență, dar de asemenea poți să ai studii superioare și fără cine știe ce cunoștințe, asta e singurul lucru dezamăgitor.

| Nemessys explică (pentru Alexwnr):

Ce treaba are inteligenta cu studiile superioare?

| Alexwnr a răspuns (pentru Nemessys):

Foarte bine, daca-ti deduci fraza si ultimul rand al meu poate iti dai seama ca ajungem la un punct comun.