| Nemessys a întrebat:

Cat este de important pentru voi ca partenerul sa aiba studii superioare? In special pentru fete, baietii stiu ca nu-s pretentiosi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E important să-l ducă capul,să am ce vorbi cu el,să fie descurcăreţ. Părinţii mei au,de exemplu, un prieten fără studii superioare, dar pentru asta tot are un job din care câştigă foarte bine şi mai e şi o adevărată enciclopedie ambulantă.Cu sau fără facultate, important e să aibă o meserie din care să câştige bine, să nu fie vreun pârlit şi nu, nu o zic pentru că sunt materialistă.

110 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

Depinde ce fel de studii. Aprofundeaza

| mgtow a răspuns:

Conteaza mult pentru ele, sant de moda veche sa aiba de aia cu facultate altfel nu e bun de nimic

| Nemessys explică (pentru Goddessss):

Adica daca e musai sa aiba facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este important acest aspect, însă este important să fie isteț și să se descurce în situații limită. Și să pot purta cu el conversații diverse și interesante...că doar nu vom vorbi toată viața despre vreme. M-aș plictisi. happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă uit la ea să văd cum iar sta la mine în bucătărie și la mine în pat. Asta mi-e suficient.

| Alexwnr a răspuns:

Nu e chiar așa, ca băiat pot spune că mereu m-a atras inteligența altei persoane, de fapt ăsta e singurul lucru ce mă atrage în mod deosebit și mă face să-mi doresc să discut sau să cunosc mai mult persoana respectivă, și să-i văd apogeul în care se află, dacă e și atrăgătoare din punct de vedere fizic cred că e fata perfectă, păcat că nu ai cum să le ai pe toate în viață. Cum am spus mereu am fost atras de inteligență, dar de asemenea poți să ai studii superioare și fără cine știe ce cunoștințe, asta e singurul lucru dezamăgitor.

| Nemessys explică (pentru Alexwnr):

Ce treaba are inteligenta cu studiile superioare?

| Alexwnr a răspuns (pentru Nemessys):

Foarte bine, daca-ti deduci fraza si ultimul rand al meu poate iti dai seama ca ajungem la un punct comun.

| Goddessss a răspuns (pentru Nemessys):

Sincera sa fiu, iti dai seama ca îmi convine mult mai mult sa aibă faculate decât sa nu aibă una. Nu vreau sa fiu ipocrita. Contează mult ce face după. Degeaba o face dacă după nu se dezvolta pe profilul acela.
Multe pers nu au faculate si o duc bine.
In concluzie, da studiile contează mult in ziua de azi. (in special pentru. mine)

| Ineys a răspuns:

O sa apara alea cu 8 clase si cu pretentii acum, stai asa.

| Nemessys explică (pentru Goddessss):

Imagineaza-ti urmatoarea situatie. Esti cu un barbat la date si tu il intrebi daca are facultate. El te minte spunandu-ti ca da, are. Intrebarea mea este : ai de unde sa-ti dai seama ca te-a mintit fara sa-i ceri actele de exemplu? happy

| Nemessys explică (pentru Ineys):

Nu chiar, o sa apara si doamne trecute prin viata cu 2 facultati si 3 masterate (care nu stiu ce naiba cauta pe aici) care o sa spuna ca facultatea este un,, MUST HAVE" pentru viitorul lor barbat.

Sper ca in viitor o sa se inteleaga ca noi oportunitati si job-uri apar de pe o zi pe alta, iar facultati pentru acele job-uri, nu prea. happy
Sa nu uit si de cursurile private sau de la fortele de munca. Dureaza mai putin, sunt practice si ai mari sanse sa lucrezi in domeniu, iar cu timpul ajungi la 21 de ani avand deja un salariu extrem de bun si experienta in domeniu, comparativ cu o mare parte care in continuare nu stiu sa faca nimic, chiar daca au terminat facultatea.

| Drimmero a răspuns (pentru Ineys):

Cu cerinta: sa aiba 10 clase obligatorii.

| Michaeel a răspuns:

Foarte important! Nu îmi trebuie o proasta lângă mine ca nu e buna gena și ies copii nasol.
Revenind la domnul "Men Going Their Own Way" nu numai femeile vor ca partenerul sa aibă studii superioare, ca bărbat, relația e foarte importanta pentru mine și o privesc serios. Fata ma aștept sa vina din familie bună și sa fie la locul ei, asta e cel mai important! În special ca relația noastră sa se bazeze pe sinceritate și loialitate. O fata care are personalitatea Danei din "liceeni" ar fi numai buna pentru mine! Cat despre înfățișate... Atâta timp când e aranjata și are grija de ea e perfect. Sa fie totuși înaltă ca nu îmi plac femeile minione.

| Nemessys explică (pentru Michaeel):

Eu am intrebat daca este important sau trebuie neaparat sa aiba studii superioare. Nu am intrebat de inteligenta sau daca accepti prosti.

| Michaeel a răspuns (pentru Nemessys):

Pai eu tocmai asta ți-am răspuns. Ca pentru mine e important sa aibă studii superioare. Dacă tu numai asta ai înțeles din răspunsul meu îmi pare rău. Da, sunt pretențios pentru ca vreau o fata serioasa nu ca restul care accepta ultima femeie numai ca să aibă cu cine sa se culce.

| Nemessys explică (pentru Michaeel):

Am inteles ca este important acest lucru inca din primul raspuns dar nu ai adus argumente pentru asa ceva. Ceea ce ai scris tu nu are nicio legatura cu studiile superioare. Altceva?
Eu nu sunt genul ala care sa numeasca standardele, principiile sau cerintele ca fiind pretentii, atat timp cat ti lepermiti/ le meriti sau esti si tu cam pe la acelasi nivel. Nu sunt de ala care sa te intrebe,, vai. dar de ce nu le accepti si pe alea care nu au?" Stai linistit... Am vrut doar un raspuns, am primit si de la tine si de la ceilalti, dar agumente ciuciu.

| Michaeel a răspuns (pentru Nemessys):

Ce argumente vrei sa îți dau? Atâta timp cât eu am educația mea ma aștept și de la fata sa aibă la fel încât sa ne putem completa unul pe altul.

| Nemessys explică (pentru Michaeel):

,,Vreau sa aiba studii superioare pentru ca..." Atat am vrut.

Si iti poti da seama cat de educata este o persoana numai printr-un simplu raspuns de,, da" sau,, nu" la intrebarea,, ai studii superioare?"? Ma indoiesc. Ai adus vorba de inteligenta, ok, hai ca asta o mai inteleg, dar acum aduci vorba si de educatie cand vine vorba de asa ceva? Ma faci sa cred ca habar nu ai ce inseamna inteligenta si educatie. Sper sa ma insel.

| Michaeel a răspuns (pentru Nemessys):

Încă de la primul răspuns de-al meu nu ai înțeles la ce m-am referit. Nu îți permit sa ma îmi zici ca nu știu ce e educația și inteligenta, e ca și cum mai face prost. Acum dacă nu înțelegi contextul în care le-am folosit e alta poveste dar oricum mi-am dat seama ca mi-am pierdut timpul dând răspunsuri întrebării tale.

| Nemessys explică (pentru Michaeel):

Am inteles la ce te-ai referit inca din primul rand, nu din primul raspuns
,, Foarte important! Nu îmi trebuie o proasta lângă mine"
Interesant. Eu ce pot sa inteleg din asta? Acum daca eu ti-as spune ca pentru tine, fetele care nu au studii superioare sunt proaste, iar o sa-mi reprosezi ca nu am inteles ce ai vrut sa zici? Ok, poate nu am inteles, dar o alta intrebare pe care cred ca nu ti-ai pus-o ar fi : Oare te-ai exprimat cum trebuie?

Eu am zis,, ma faci sa cred ca habar nu ai ce inseamna inteligenta si educatia". Adica BANUIESC, nu am zis ca NU STII ce este inteligenta si educatia, de aia am mai adugat si,, sper sa ma insel".

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

De la tine oricum ma asteptam la acest raspuns. Sincer, te felicit!
Mai ramane sa raspunda Cristina, care si ea o sa aiba un raspuns asemanator cu al tau happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine personal nu e chiar așa de important, deoarece eu nu sunt genul să fiu ahtiată după funcția, banii, și studiile unui bărbat. Da, îmi doresc să fiu cu unul care are măcar 12 clase terminate și diploma de Bacalureat luată dar nu fac din asta o prioritate.

| SilentRain a răspuns:

Nu-mi pasa
Important e sa ma iubească, respecte și sa fie harnic și responsabil

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Am prezis viitorul (uita-te mai sus) laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Mulțumesc... Eu nu-ș așa școlită. Am doar Școala Veții. Ce pretenții să am de la dragostea mea? laughing

| CleanHeart a răspuns:

Sa aiba 3 facultati
3 mastere
Obligatoriu

| Nemessys explică (pentru CleanHeart):

Ai uitat de doctorat.

| CleanHeart a răspuns (pentru Nemessys):

Am zis sa nu fiu asa pretentioasa laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu o zic pentru că sunt materialistă." desi esti?