| anonim_4396 a întrebat:

Caut un nume misto, sa inceapa cu S, Se.Astept sugestii.

Răspuns Câştigător
| elasexygagica a răspuns:

Sex.

3 răspunsuri:
| Maria002 a răspuns:

Buna!
Fata:Sabina – Denumire ce in trecut era atribuita unui popor originar unei regiuni din centrul Italiei.

Sabinne

Sabrina – Sabrina a fost o printesa ce a botezat cu numele ei raul Severn din Tara Galilor.

Safta

Saftica

Salomea

Salvia

Samanta

Samira – Nume arabesc.

Sanda – Prescurtare de la Alexandra.

Sandra

Sanziana

Sara

Sarah – Biblic, a fost sotia lui Avraam, la cununia religioasa cand preotul ridica cununia de pe capul miresii rosteste: "si tu mireasa, vestita sa fii ca Sara…"

Sasha

Selena

Serafina

Sereba

Sevastita

Sidonia – Nume latin specific locuitorilor unui oras fenician, Sodon.

Silvana

Silvia

Silviana

Simina

Siminne

Simona – Derivat din numele ebraic Shim’on, ce s-ar putea traduce prin a asculta.

Simonne

Smaranda

Smaranduta

Sofia - Nume de origina greceasca ce inseamna "intelepciune".

Sonia

Sora

Sorana

Sorelia

Sorina

Speranta

Stana

Stanca

Stancuta

Stela – Nume de origina latina ce descinde din cuvantul "stella" care inseamna stea.

Steluta

Stefana

Stefania

Stefany

Stefi

Stela

Steluta

Steliana

Sultana

Suzana

Suzanne

Suzi

Svetlana
Baieti:Samson

Samuel

Sandel

Sandrin

Sandu - Prescurtare de la Alexandru.

Santiago

Saul

Sava

Savastian

Sebastian – Nume cu radacina in limba greaca, in cuvantul sebastos (venerabil); deriva, de asemenea, din numele roman Sebastianus, specific locuitorilor orasului Sebastia din Asia Mica.

Septimiu – Nume cu origini latine ce se poate traduce prin "luna a saptea".

Serban

Sergiu – Provine de la lat. "Sergius" ("servare" = "a salva", "servus" = "servitor").

Serghei

Sever

Severian

Severin – Nume cu origini in limba latina, in numele Severinus, derivat la randul lui din severus (sever, aspru).

Sigfried

Sigismund

Sigmund

Sile – Prescurtare de la Vasile.

Silvester

Silvestru

Silviu – Nume cu originea in limba latina, derivat din silva, care s-ar putea traduce prin "cel al padurii".

Sion

Sima

Simion – Provinde de la cuvantul "simon", care inseamna "ascultator".

Simon

Socrate - Nume cu radacini in limba greceasca, compus din sos (intreg) si kratos (putere), ce se traduce prin "toata puterea".

Sofronie

Solomon

Sorel

Sorin – Nume cu origini romanesti ce simbolizeaza stralucire si buna dispozitie, derivat din cuvantul "soare".

Spiridon – Nume de origina latina, derivat din cuvantul "spiritus" (spirit).

Stamate

Stan – Nume cu radacini in slavona, compus din cuvintele "stan" (guvernare, putere) si "slav" (slava).

Stanel

Stanislav

Stefan – Deriva din cuvantul grecesc "stephanos" (coroana).

Stefanel

Stefanica

Stelea

Stelian – Se trage din cuvantul grecesc "stylos" care inseamna stalp.

Stere

Sterian

Sven – Nume suedez.

Szopas – Nume unguresc.
Sper ca am ajutat!

| GregHouse a răspuns:

De baiat sau de fata?
Sergiu, Sebastian, Sabin/-a, Sabrina, Samuel/-a, Sandra, Sara, Selena, Severus, Silviu/Silvia, Simona, Solomon, Stelian/-a,

| Rihannax a răspuns:

Sabrina Sara Shado Spike Superman Salma Sonia Sanda: prescurtare de la AlexandraSperanta;
Stana;
Stanca;
Stefana;
Stefania;
Steliana;
Sultana;
Suzana: semnifica in limba ebraica trandafirul, crinul.
Suzi;

SI NUME DE BAIETI
Sandel;
Sandu: prescurtare de la Alexandru.
Sebastian: nume cu radacina in limba greaca, in cuvantul "sebastos" (venerabil).
Serban;
Sergiu: provine din limba latina, "servare" (a salva).
Severin: nume cu origini in limba latina, in numele "Severinus", derivat la randul lui din "severus" (sever, aspru).
Silvester;
Silviu: nume cu origini in limba latina, derivat din "silva", care s-ar putea traduce prin "cel al padurii".
Simion: provine din cuvantul din ebraica "simon", care inseamna ascultator.
Socrate: nume cu radacini in limba greceasca, compus din "sos" (intreg) si "kratos" (putere), ce se traduce prin "toata puterea".
Sorin: nume cu origini romanesti ce simbolizeaza stralucire si buna dispozitie, derivat din cuvantul "soare".
Spiridon: nume de origine latina, derivat din cuvantul "spiritus" (spirit).
Stan: nume cu radacini in slavona, compus din cuvintele "stan" (guvernare, putere) si "slav" (slava).
Stanel;
Stefan: deriva din cuvantul grecesc "stephanos" (coroana).
Stelian: se trage din cuvantul grecesc "stylos", care inseamna "stalp".