| dyanna a întrebat:

Ce este acela un "bong"? am inteles ca este ceva legat de fumat/iarba, etc. dar as vrea sa stiu ce e de fapt? cu ce se mananca?

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Bong este denumit cam orice dispozitiv folosit pentru fumat.
In mare, este un amestec intre o pipa si o narghilea. Seamana cu o vaza care are, pornind din partea de jos (cam la 2-3cm fata de baza, depinde de marimea bongului) un canal care se termina cu o cupa. In aceasta cupa se pune iarba, apoi se acopera cu staniol. In interiorul "vazei" se pune apa cam 3cm (astfel incat sa treaca de intrarea in canalul cu iarba dar sa nu ude iarba. Se fumeaza prin incalzirea staniolului si inhalarea fumului iesit prin partea superioara a vasului.
Se foloseste in special de cei care fumeaza multa iarba, ca sa nu mai trebuiasca sa ruleze jointuri. Exista si ipoteze, nedovedite stintific, ca ar fi mai sanatos sa fumezi folosind un bong (apa filtreaza unele din gazele toxice emanate prin arderea ierbii in lipsa de oxigen).

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Un gen de narghilea

| Farcas a răspuns:

Da, asa este.Bongul este,, un dispozitiv,, daca il pot numi asa, cu ajutorului caruia poti trage fumuri parfumte.Sau nu stiu cum sa-ti explic mai bine.Vezi aici o poza http://images.dancingmokey.com/humor_SFW/nun-bong.jpg

| covexrobu a răspuns:

Eu am una confectionata de mine si de un prieten. Am pus in loc de iarba tutun de pipa. Eu nu fumez deloc eventual doar narghilea. Prietenii mei au fumat scoate un fum foarte foarte dens si gros. Cand tragi din ea trebuie sa dai foc la tutun si sa tragi. Este foarte puternica. Cei care au fumat au tusit mult si bine. Cand am spalat bongul era sa ma ia naiba de la fumul ramas in vasul lui. Daca vrei o sa ii fac poze si o sa iti trimit sa vezi cum arata una homemade. si eventual un clip despre cum fumeaza prietenii mei. Bineinteles doar tutun de pipa.

| urbanghost a răspuns:

Bong=Pipa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Dyana tu intrebi deja dupa ce l-ai folosit.nu mai umbla cu cioace.crezi ca vorbesti cu papa-lapte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bong=narghilea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un bong, cunoscut şi ca pipă cu apă, este un aparat destinat fumatului, utilizat �n mare parte pentru inhalarea fumului de marijuana. �nsuşi cuv�ntul "bong" provine din tailandeză, unde baung (บ้อง /bɔːŋ/) �nseamnă o bucată de bambuc, destinată fumatului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il contrazic pe gyzzard el vbeste poate doar din auzite... te lamuresc eu, bongul este ca o vaza mare de flori, jos se pune apa si undeva la mijloc este formata ca o fiola in care pui iarba sau tutunul, aprinzi cu bricheta direct acolo si tragi pe sus prin gura vazei...narghileaua este ce a descris gyzzard se pune in tavita aceea iarba sau tutunul, deasupra pe gat se pun carbuni speciali care ii aprinzi in prealabil si se inhaleaza prin furtune fumul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moaaa... bai voi ati trait sub o piatra? de fapt toti sub aceeasi piatra? da si tu un google la imagini pentru bong. esti culmea...chiar cred ca te tii de cioace. daca chiar vrei, iti arat personal eu ce este un bong si cum se foloseste. ce zici? laughing))

| sorin_1608 a răspuns:

Ohh no! nu e pipa... se ia o sticla din plastic de ...alcol (gin ) de ex. se face o gaura cat tigarea deasupra de lichid (sticla trebuie saa fie cam jumate plina) si se baga o tigare aprinsa, apoi se trage pe gura sticlei... dar NU ITI RECOMAND...

| dudester a răspuns:

N-am mai vazut a voi... deci Bong=instrument de "consumat" "plante terapeutice/psihedelice". Ideea la el e ca raceste fumul (adica nu te mai arde pe gat) si poti sa inhalezi o cantitate destul de mare the THC. Daca vrei sa vezi din ce e facut, da si tu un search ca nu te doare mana.