| Raluca17 a întrebat:

Ce este fotosinteza? Dau fundita happy

5 răspunsuri:
| julka a răspuns:

Proces fiziologic prin care plantele verzi sintetizează substanțele organice din bioxid de carbon și apă cu ajutorul luminii solare absorbite de clorofilă și eliberează oxigen.

| larry11larry a răspuns:

Fotosinteza este procesul in care planta absoarbe apa cu sarurile minerale (seva bruta) si dioxidul de carbon in prezenta luminii si a clorofilei, si elimina seva elaborata si oxigen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fotosinreza este procesul in care energia luminoasa este transformata in energie chimica.Principalul organ in care are loc fotosinteza este frunza. Funda?big grin

| andreea992 a răspuns:

Fotosinteza este procesul in care planta absoarbe apa cu sarurile minerale (seva bruta) si dioxidul de carbon in prezenta luminii si a clorofilei, si elimina seva elaborata si oxigen

| Mircea_Munteanu_1996 a răspuns:

Fotosinteza e berbec