| LallyLallysa a întrebat:

Ce este substantivul? Dar verbul?

Răspuns Câştigător
| Dash a răspuns:

Verbul este o parte de vorbire care exprimă în general o acțiune, ca de exemplu a alerga, a construi.

Substantivul este partea de vorbire care denumește ființe, obiecte, substanțe, locuri, evenimente și o serie de noțiuni abstracte.

3 răspunsuri:
| BrokenAngels a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire care denumește ființe, obiecte, substanțe, locuri, fenomene ale naturii, evenimente și o serie de noțiuni abstracte.

În gramatică, verbul este o parte de vorbire care exprimă în general o acțiune, ca de exemplu a alerga, a construi. Tot în categoria verbelor intră și o serie de alte cuvinte care, deși nu exprimă acțiunea propriu-zisă săvîrșită de subiect, din punct de vedere morfologic se comportă identic.

| IoanaIoke a răspuns:

Substantivul este o fiinta, un obiect, un fenomen al naturii si se poate numara-ex.penar este substantiv adica poti spune un penar doua penare pe cand soare nu este substantiv deorece nu se poate numara cum spui-un soare doi sori?

Verbul este partea de propozitie care arata o actiune-ex.de propozitie-Eu scriu frumos.-verbul este scriu.

Sper ca am putut sa te ajut cu ceva!

| Cojocaru_Georgiana_1990 a răspuns:

Substantivul - Partea de vorbie flexibila care exprima : fenomene ale naturii, obiecte, sentimente, traieri...

Verbul - partea de vorbire flexibila care esprima o actiune, stare si existenta