| WhiteWings a întrebat:

Ce haine se poarta toamna asta(blugi, bluze, incaltaminte)? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| cristina93 a răspuns:

1. Cizmele franjurate sau de tip cowboy
Negre, beige, gri etc. Cizmele de acest tip sunt o adevarata comoara pentru moda toamnei 2009, pentru ca sunt casual, comode, dar se asorteaza si cu o tinuta mai formala si insenineaza orice tinuta. Le poti purta cu: jeansi scurti, fusta midi sau mini din jeans, colanti, rochii casual etc.

2. Curele late
Negre, albe, maro, ORICE CULOARE!
Probabil ca deja v-ati obisnuit cu ele, sunt purtate foarte mult in ultima vreme si merg cu diverse haine: rochii, camasi lungi, jeansi, le poti folosi in mai toate combinatiile posibile.

3. Jeansi albi sau colorati
Albastru, roz, violet, gri, chiar si negri sau alte culori, jeansii albi sau colorati sunt in mare voga. Poarta-i cu o curea, cu esarfe sau cu panglici asortate. Pot fi purtati atat cu topuri colorate, cat si cu unele simple, mono-colore.

4. Sacouri sau veste
Negre, albe, maro sau gri, vestele si sacourile sunt cu siguranta elemente care definesc un stil aparte si care subtiaza silueta. Acestea merg cu tricouri si bluze cu volane. Sunt o alegere inspirata pentru o tinuta ceva mai formala, dar trendy.

5. Esarfe
Colorate, ecosez, simple, multe imprimeuri pot fi folosite pentru cele mai nastrusnice esarfe. Sunt cele mai hot accesorii din acest sezon. Esarfele arata bine in toate combinatiile, ai grija sa le asortezi cum trebuie si nu vei da gres.

6. Accesoriile supradimensionate
Bratari rigide, bratari norocoase, lanticuri, accesoriile sunt un "must have" al sezonului.

7. Ecosez / carouri
Rosu, albastru, verde, mai toate culorile merg cu tesaturile ecosez. Cateva dintre cele mai cool obiecte vestimentare: paltoane ecosez si fustele midi sau mini. Poarta o fusta mini din ecosez rosu si un tricou alb, simplu, plus o jacheta din piele (cu gulerul inalt) si sigur dai lovitutra cu aceasta tinuta.

8. Trench-ul
Negru, crem, maroniu, nu conteaza culoarea, trench-urile sunt in continuare la moda si sunt foarte cool pentru toamna aceasta. Sunt foarte potrivite pentru toamna si o iarna mai blanda.
9. Geaca de piele, de tip aviator
Aceste geci nu se demodeaza nici in 2009, se pot purta fara niciun fel de problema, fie in tonuri de negru, fie maro.

10. Anii '80
Dupa cum cred ca ai observat, moda anilor '80 s-a intors si influenteaza din plin tendintele actuale. Printre elementele vestimentare care definesc deceniul opt in moda se numara: bluzele cu un umar gol, asimetrice, colantii, bandanele de influenta hippy.

Acum ca stii care sunt cele mai hot top 10 tendinte pentru toamna lui 2009, nu-ti ramane decat sa pleci la cumparaturi si sa te pregatesti de toamna!

3 răspunsuri:
| alexa a răspuns:

1. Jacheta de piele (biker style)

Una dintre tendintele de baza pentru toamna 2009 este glam rock. Fara o jacheta de piele cu fermoare, tinte si capse in cantitati mai mari sau mai mici, in functie de stilul tau, nu ai cum sa impresionezi placut un critic de moda la toamna! Bine, glumim un pic, insa jacheta tip motociclist s-a aflat pe podiumurile de moda ale celor mai importanti designeri, iar prestigioasa publicatie de moda Vogue i-a dedicat pagini bune in numarul din septembrie (bine-cunoscutul The September Issue).

2. Esarfa tricotata supradimensionata

Daca ai o pasiune pentru tricotat sau cunosti pe cineva care te poate ajuta, ar fi bine sa te apuci inca de pe acum sa iti tricotezi un fular, pentru ca dimensiunea obligatorie in tendintele pentru toamna 2009 este super oversized! Pe podiumul Missoni, spre exemplu, a avut loc un adevarat festin de fulare tricotate supradimensionate, dupa cum poti vedea in imaginea din stanga sus. Vei fi uber cool daca porti doua esarfe supradimensionate in acelasi timp!

3. Botine sau ghete pana la glezne

In toamna 2009, tot ce conteaza in alegerea incaltamintei este stilul tau personal, pentru ca se poarta atat botinele cu toc, ultra feminine, cat si ghetele in stil rock sau Chelsea, cu talpa plata. Singura regula: sa nu depaseasca linia gleznelor.

4. Poseta glamour

Pentru tinutele de zi cu zi, alege o poseta glamour, cu aplicatii cool – capse, cristale false, bucati de oglinda. Poti sa ti-o faci si tu: ia o poseta simpla, intr-o singura culoare si ofera-i un makeover total, lipind pe ea diferite aplicatii. Ideea e sa urmeze una dintre tendintele pentru toamna 2009: rock glamour sau stralucire maxima, in stil anii ’80.

Centru si dreapta jos: botine si rochie de seara neagra de la No Name Athens, la reduceri! Pana in septembrie puteti cumpara aceste piese must have la reduceri, botinele costand 229 lei, iar rochia doar 109 lei.

5. Noua little black dress

In toamna 2009, nici micuta rochie neagra nu mai e ce-a fost… odinioara! Little black dress (sau LBD, cum i se spune in cercurile de fashioniste) devine regina party-urilor de toamna, cu un nou look de scena. La fiecare cocktail sau petrecere din toamna, victimele modei vor purta mici rochii negre cu sclipici (stil anii ’80), volume fascinante, materiale pretioase (catifea, in mod special) sau detalii spectaculoase (aplicatii, funde, linii inedite) ce atrag atentia!

6. Blana

Chiar n-avem de gand sa-ti propunem sa faci credit pentru a-ti cumpara o blana opulenta, precum cea din prezentarea de moda Dolce & Gabbana, insa printre tendintele de toamna se afla o puternica inclinatie catre glamour si, in particular, catre divele anilor ’40. Poarta cel putin un guler de blana, un ruj visina putreda si o coafura dramatica… vei fi fabuloasa!

7. Jeans, jeans, jeans

Prespalati, taiati, skinny, conici, inchisi sau deschisi la culoare, jeansii sunt must have (si) in sezonul toamna 2009! Tendintele impuse de designeri ne demonstreaza ca este esential sa purtam jeansi la toamna SAU o jacheta din denim, eventual deasupra careia sa suprapunem una din piele. Bonus tip: se poarta suprapunerile de materiale si volume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum te-ai inbraca numai tu sa te simti bine

| nelyy a răspuns:

Se poarta si tenisi colorati asortati cu jeansi negri