| efimash a întrebat:

Ce inseaman cartonasul rosu in fotbal cite meciuri nu joci?

Răspuns Câştigător
| George1510 a răspuns:

Cand un jucator primeste cartonas rosu, el este eliminat de pe teren in acel meci. Ulterior comisiile care analizeaza cazul il pot suspenda de la o etapa in sus. Suspendarea este deci de minim o etapa, adica un meci big grin De asemenea atunci cand un jucator primeste doua cartonase galbene pe parcursul unui meci el este eliminat pentru cumul de cartonase galbene, aceasta situatie este oarecum echivalenta cu cazul in cara el ia direct rosu big grin sper ca ai inteles
Daca te-am convins nu' s impotriva sa-mi dai o fundatonguebig grin

7 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

Pai te elimina din meci si echipa ta ramane in mai putini jucatori. Daca iei galben stai in meciul viitor ca sa nu iei iar galben si sa te elimine... din cate stiu eu.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde de competiţie şi de circumstanţele în care primeşti sancţiunea de a fi eliminat (a primi cartonaşul roşu).
Efectul imediat al cartonaşului roşu este acelaşi în toate competiţiile: Restul meciului echipa joacă fără un om.
Totuşi, la Campionatul Mondial, de pildă, suspendarea este de o etapă (un meci).
Pe de altă parte, însă, există cazuri de jucători care au stat şi 6 etape pentru un roşu. Cel mai bun exemplu ce-mi vine acum în cap este cazul în care Mirel Rădoi (pe-atunci la Steaua) a stat 8 etape de suspendare după un fault dur la un jucător al lui CFR Cluj într-un meci CFR-Steaua 1-2.
Există precedent şi la Campionatul Mondial, de exemplu Cristiano Ronaldo a avut 3 etape suspendare după un roşu încasat într-un meci cu Anglia la turneul mondial din 2006, meci încheiat alb, 0-0.

| Mihaelutsaa a răspuns:

Te elimina din meci tongue Vei putea juca in urmatorul happy

| Petronela a răspuns:

Esti eliminat din acel meci dar urmatorul meci il poti juca.

| cristiano9 a răspuns:

Esti eliminat de pe teren si lasi echipa ta in inferioritate.Cartonasul rosu se poate obtine printr'un fault dur, lovire a adversarului(fara minge), injurii, hent in postura de a oprii o faza de gol. Te'as da un sfat, sa eviti ceea ce te'am enumerat eu aici, pentru ca nu e frumos.Fii FAYR-PLAY

| cosmin deejays a răspuns:

Cartonasul rosu inseamna un fault grav asupra unui jucator din echipa adversa. daca intr-un meci iei 2 cartonase galbene ele se transforma intr-unul rosu si te elimina. daca esti intrn-un campionat national cum ar fi liga 1 daca ai luat rosu direct nu vei juca urmatoarele 2 meciuri(daca este ceva grav vei fi suspendat mai multe etape) dar daca ai luat doua cartonase galbene vei fi suspendat doar o etapa daca crezi ca team ajutati daca consideri ca merit da-mi o fundita daca mai ai vreo nelamurire trimitem mesaj

| Sonic-Costea_Vasile_1986 a răspuns:

Cartonaș roșu eu stiu.
Dar cat timp pentru liber?
cat timp = cat zilei sau cat luna?
Va rugam raspunde!