| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna cuvintul pentru voi?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bucurie, tristețe, vindecare, tăcere, cuvântul poate ucide, poate răni, ori poate ridica un om...
Mi-amintesc de nu stiu unde, aceste rânduri: "Cuvântul este o floare albă... Să nu o murdărim cu noroiul gândirii noastre nebuneşti!"

Pe de altă parte (nu stiu din ce perspectivă vrei răspunsul), e un instrument gramatical cu care se formează propozitii si fraze laughing

| SoreMihalacheSorina a răspuns:

Pai ce sa insemnelaughingDaca nu ar mai exista cuvinte noi nu am mai vorbirolling on the floor

| Genessis a răspuns:

Modalitatea de a putea comunica, de a te putea face inteles si vice-versa.