| AAlinaaa a întrebat:

Ce inseamna expresia "ne tragem de sireturi"?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

A te trage de șireturi cu cineva înseamnă a fi foarte intim cu respectiva persoană și îți poți permite a vorbi ca de la egal, de a vă face glume unul altuia, exact ca între doi colegi de bancă, de joacă, de năzdrvănii.
Dar expresia este mai degrabă uzuală cu forma ei negativă.
„Nu te poți trage de șireturi cu cineva ".
Cînd cineva îți spune așa ceva înseamnă că de la ea pînă la tine e o oarece distanță pe care trebuie să o respecți: o persoană mai în vîrstă și mai pretențioasă, un om cu foarte multă experiență pe lîngă care tu ești doar învățăcel și nu poți să-i vorbești nepoliticos, un profesor cu care tu ai încerca să fii prea intim, să încerci un limbaj nu prea decent.
Cam asta e!

| corolav a răspuns:

Mai poți primi și o astfel de replică: „Nu crezi că prea îți iei nasul la purtare?"sau „Ar fi bine să-ți mai vezi lungul nasului, măi țică!".
Persoanele de prin zonele rurale, mai în vîrstă, mai șugubețe, mai folosesc și expresia: „Ce, ai ajuns să te tragi de brăcinar ( sau de bîrneț) cu mine?".
Cu alte cuvinte, nu-ți poți permite să-i fii egalul lui, cel puțin deocamdată.
Un exemplu ar fi cel al bătrînului care s-a apucat a drămălui pasărea lui Nică, atunci cînd acesta a ajuns cu pupăza să o vîndă în tîrg la Fălticeni.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Adica sa numai ii vorbesti persoanei respective la pers a doua pl. Sa zicem ca profa ta de romana vorbeste cu tine. Si iti zice. Elena ai facut tema? Tu: da doamna profesoara. Profa: Ai vrea sa ne tragem de sireturismug? Tu : da. Ei bine ar fi asa. Profa : Elena ai facut tema? Tu: da, Mirando[sa zicem ca asa o cheamarolling on the floor]. Sper ca ai inteles tu esentialu. Am vrt sa glm, dar cam asa ar veni
Pup

| KevinAnthony a răspuns:

A se trage de şireturi (cu cineva) înseamnă:
- a fi în relații bune (cu cineva);
- a fi bun prieten (cu cineva);
- a se purta foarte familiar (cu cineva).

| Dana211 a răspuns:

Adica suntem egali. De exemplu cand un om matur spune asta se refera la faptul ca tu nu il respecti, nu ii vorbesti cu dumneavostra si te comporti cu el cum te comporti cu prietenii tai

| naitreaba a răspuns:

Expresia "nu ne tragem de sireturi" inseamna ca nu-ti permite sa faci orice, sa spui orice...