| CRC98 a întrebat:

Ce inseamna numarul 666? Stiu ca este ceva legat de demoni! FUNDA

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Se crede ca il reprezinta pe Satana.

| AnabellaXD a răspuns:

666 este cel mai faimos numar, deoarece este cunoscut ca fiind numarul Diavolului, scris in Cartea Apocalipsei. Totodata 666 este si o planeta din sistemul solar, care a fost lovita de asteroizi.
În Noul Testament, Cartea Apocalipsa ( 13:17-18 ) afirmă criptic 666 pentru a fi "un număr de om", asociat cu fiara, o creatura antagonice, care apare pentru scurt timp de aproximativ două treimi în viziunea apocaliptică.

În cultura populară modernă, 666 a devenit unul dintre simbolurile cele mai recunoscute pe scară largă pentru Antihrist sau, alternativ, diavolului. Trimiteri serios pentru numărul apar atât în rândul apocalypticist creştine grupuri şi în mod explicit anti-creştine subculturi. Trimiterile în arta contemporană de Vest sau de literatura de specialitate sunt, probabil mai mult, nu, trimiterile intenţionată a simbolismul Bestia. Aceste referinţe populare sunt, prin urmare, prea numeroase pentru a lista.

Nu este neobişnuit pentru a vedea rolul simbolic de 666 întreg transferat la secvenţa de cifre 6-6-6. Unii oameni iau asociaţiile satanice din 666, astfel încât să se evite în serios activ lucrurile legate de la 666 sau de cifre 6-6-6. Acest lucru este cunoscut sub numele de hexakosioihexekontahexaphobia.

În Biblie, este numărul de talanţi de aur lui Solomon colectate în fiecare an (vezi 1 Regi 10:14, 2 Cronici 09:13 ).
În Biblie, este numărul de Adonicam descendenţii lui care se întorc la Ierusalim şi Iuda din Babilon exil (vezi Ezra 2:13 ).
În iudaism kabbalistic număr reprezintă crearea şi perfecţiunea lumii. Lumea a fost creată în 6 zile, şi există 6 puncte cardinale (nord, sud, est, vest, sus, jos) (este numarul diavolului la casa cum noi avem 32 48 el are 666)

| AntoniaMaria6 a răspuns:

În cultura populară modernă, 666 este unul dintre simbolurile larg răspândite ale anti-Hristului, sau ale Diavolului. Numărul este un punct de referinţă atât pentru grupurile creştine apocaliptice dar, mult mai explicit, şi în subculturile anti-creştine.

Mulţi oameni iau atât de în serios această secvenţă de numere încât încearcă să evite orice se leagă de el. De altfel, teama de acest număr a primit şi o denumire proprie, provenită din limba greacă: hexakosioihexekontahexafobie, adică frica de numărul 666.

Unul dintre cele mai puternice curente de opinie împotriva numărului este cel care afirmă că marile puteri politice doresc să controleze, prin intermediul tehnologiei, întreaga umanitate. Argumentul tehnologiei, ca instrument de manipulare, este combătut de un preot ortodox.

„Numărul fiarei" apare în Noul Testament (Apocalipsa 13:16-18). Sfântul Ioan Evanghelistul descrie criptic numărul 666 ca fiind „numărul numelui fiarei". „Semnificaţia poate fi însă şi de ordin mai general", afirmă preotul Eugen Tănăsescu, într-un articol de pe portalul crestinortodox.ro.

„Cifra 7 (simbolul perfecţiunii) minus 1 = simbolul imperfecţiunii, reprezentată de trei ori: 666; acest număr îl poate desemna pe omul total imperfect, pe cel care întruchipează tot ce este mai rău. Prin urmare, am înţelege că 666 este, de fapt, simbolul anti-Hristului, al celui ce se opune sau se împotriveşte, deliberat, lui Hristos.", scrie preotul. El crede că „apostazia (renunţarea la o religie n.red.) nu poate fi decât voluntară, nicidecum indusă sau subînţelească, cum tragi-comic susţin acuzatorii tehnologiei."

Sursa: http://www.romanialibera.ro/......19239.html