| MANDY_2679 a întrebat:

Ce opere se studiaza anul acesta la literatura in clasa a opta?big grin

5 răspunsuri:
| Catalina_6831 a răspuns:

Buna, bella.eu tocmai am terminat a8a.pai:Izvorul noptii de Lucian Blaga
Emotie de toamna de Nichita Stanescu
Popa Tanda de Ioan Slavici
Miorita
Baltagul de Mihail Sadoveanu
O scrisoare pierduta de I. L. Caragiale. sper ca te-am ajutat:*

| raluk200 a răspuns:

Depinde de manual... Miorita, Lacul

| alina_5726 a răspuns:

Balada, comedia, genul dramatic, genul liric, genul epic. j km atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cam astea l-am studiat eu anul trecut [acum am trecut pe a 9-a ]
Lacul -Mihai Eminescu
Emotie de toamna- Nichita Stanescu
Inca o poezie de care nu imi amintesc-era tot ceva de genu
Baltagul-Mihail Sadoveanu
Miorita- Balada populara

Planeta celor doi sori- Horia Arama

Si avand diriginta de romana, ne-a inebunit cu comentariile avand de la fiecare stil cate un comentaril, nu mai stiu acum fiecare autor ca nu imi mai aduc aminte:
Pastel -Martisor
Basm- Praslea cel voinic si merele de aur
Balada populara- Miorita
Balada culta- Pasa Hassan
Fabula- Bivolul si cotofana
Schita- Domnul Goe
Romanul- Baltagul
Nuvela- Popa Tanda
Si acum ca mi-am adus aminte, chiar daca nu am facut comentariu, am studiat si opera lui Caragiale: O scrisoare pierduta.
Sper ca te-am ajutat.
P. S. Ce am scris eu mai sus cu stilurile alea, sunt doar optionale, pe langa cele care se repeta pe acea lista.
Mult succes la scoala :*
Bye'

| † RคŁûċค ◕ a răspuns:

O scrisoare pierduta-caragiale
baltagul-sadoveanu
apus de soare-b.st.delavrancea
planeta celor 2 sori-horia arama.

funda?