| Enma a întrebat:

Ce proiect ce inventie ushoara pot sa fac la fizica (in afara de bec si baterie ca o stiu alta mai buna ) ca sa iau un 10 o inventie de cls a 8a si sa nu trebuie sa cumpar prea multe adica sa nu coste mult big grin

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Pentru o lucrare de laborator; ia două motoraşe de casetofon ( eventual recuperate de la casetofoane defecte ) montează cele două pe un suport la o distanţă care să permită unei cureluşe să le cupleze fuliile.
Alimentând la baterie unul dintre ele acesta se va rotii antrenând prin curea şi celălalt motoraş care va produce curent vizualizat de un voltmetru.
Mult succes!