| Lyndsey a întrebat:

Ce remedii naturale cunoasteti pentru cosuri la varsta pubertatii? Multumesc!

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| SergiuDani2001 a răspuns:

Salut pai mergi la o farmacie si cumpara vitamina A si vitamina B3, zinc, Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.
Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.
. Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.
Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

| SergiuDani2001 a răspuns:

Salut pai mergi la o farmacie si cumpara vitamina A si vitamina B3, zinc, Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.
Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.
. Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.
Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.
Sper ca te-am ajutat fundita?

| Dulcika50 a răspuns:

Masti cu argila

| punkbuster9988 a răspuns:

Cele naturale nu prea merg ba chiar inrautatesc uneori situatia findca tenul tau poate avea o reactie ciudata daca pui lamaie sau usturoi pe fata.Iti pot spune daca vrei lotiunea cu care ma dau eu pe fata de la care cosurile imi trec in maxim 2 zile si sapunul cu care ma spal pe fata inainte sa ma dau cu ea.

| Lyndsey explică (pentru punkbuster9988):

Chiar te rog. happy
P.S.: Esti fata sau baiat?

| punkbuster9988 a răspuns (pentru Lyndsey):

Sapunul: palmolive(am incercat si dove, dar mai mult ingrasa tenul).

Lotiunea:L'Oreal Paris---scrie pe ea:New/Sublime Fresh/Skin Perfecting/Purifyng Toner si e verde deschis.

P.S.:Sunt baiat.De ce?

| Lyndsey explică (pentru punkbuster9988):

A... Multumesc mult!
P.S.: Din curiozitate. :p