| andutz a întrebat:

Ce smecherii stiti pentru a invata usor fiecare grupa din sistemul periodic. Eu le stiu doar pe primele doua :
" Hai (H=hidrogen) Lina (Li=litiu) Na (Na=sodiu) ca (ca=potasiu) rabdarea (Rb=rubidiu) costa (Cs=cesiu) franci (Fr=franciu). "

si

" Behaie (be=beriliu) magarul (mg=magneziu) care (ca=calciu) sare (sr=strontiu) bara (ba=bariu, ra=radiu). "

Stiti si pentru celelalte grupe?
Fundiiiiiiiita!

1 răspuns:
| nonny50 a răspuns:

Gasesti raspunsul tau aici http://cerculet.com/u.php?user=Nonny50 ! bafta