| AnemonaP a întrebat:

Ce studii sunt necesare dupa terminarea Facultatii de Medicina pentru a deveni chirurg plastician? Si cum ma axez in timpul facultatii pe ramura pe care vreau sa o urmez in cariera mea? De exemplu, vrand sa fac chirurgie plastica cand o sa mi se adauge sau cum o sa se intample pe parcursul facultatii? Funda+vot

Răspuns Câştigător
| Akira88 a răspuns:

Ideea e ca in faculta iti alegi specializarea (nu stiu exact cand). Dupa cei 6 ani de medicina te apuci de specializare care dureaza in functie de complexitatea ei. deci daca alegi o specializare "mai usoara" nu mai stai la fel de mult in faculta. procedeul o sa iti devina clar doar dupa ce ai intrat pe bancile facultatii, cam in anul 3. ceva de genu. din afara nimeni nu iti poate spune exact cum va fi. bafta!

1 răspuns:
| bunnylover537 a răspuns:

Exclus si fals. Nu alegi absolut nimic in timpul facultatii. In facultate, treci prin absolut toate specializarile, progresiv, pe parcursul anilor 4-6 (anii 1, 2, 3 sunt preclinici). Abia dupa ce dai rezidentiatul, poti sa-ti alegi o specializare pe care sa te axezi ulterior.