| kamikaze a întrebat:

Ce sunt neologismele?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

SUnt cuvinte sau expresii nou apărute într-o limbă, fie prin împrumut din alte limbi, fie create prin mijloace proprii. Tot neologisme se consideră şi cuvintele vechi care au căpătat un nou sens sau un nou mod de utilizare, ori expresiile care deşi sunt formate din cuvinte mai vechi au primit un sens nou, independent. Neologismele sunt folosite în general pentru a numi concepte noi: invenţii, fenomene nou descoperite, etc. Uneori noţiunile vechi care au suferit o schimbare semnificativă necesită folosirea unor neologisme pentru a le denumi.kiss

39 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Neologismele sunt cuvinte nou aparute intr-o limba.

| Magic a răspuns:

Cuvinte împrumutat de curând din altă limbă sau create recent într-o limbă prin mijloace proprii.big grin

| rey a răspuns:

Neologismele sunt cuvinte aparatu nou intr-o limba cel mai frecvent termeni imprumutati din alte limbi, sunt prezente cel mai mult in domeniu tehnic, medicina, etc.
Ex.Router, Dealer, etc.

mira
| mira a răspuns:

Principala sursa de imprumut a neologismelor o constituie limbile romanice.Se considera neologisme cuvintele imprumutate cu cel mult 200 de ani in urma.Astazi limba romana se neologizeza mai ales pe seama limbii engleze care la randul ei contine multe cuvinte romanice, desi face parte din alta familie lingvistica.

| Aly07 a răspuns:

Sunt cuvinte imprumutate din alte limbi. Ex: weekend, shoping.

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Opusul arhaismelor.

| Aurelia a răspuns:

Neo=nou
logos=cuvant, vorbire

Cred ca se intelege acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cuvinte sau expresii nou apărute într-o limbă, fie prin împrumut din alte limbi, fie create prin mijloace proprii. Tot neologisme se consideră şi cuvintele vechi care au căpătat un nou sens sau un nou mod de utilizare, ori expresiile care deşi sunt formate din cuvinte mai vechi au primit un sens nou, independent. Neologismele sunt folosite în general pentru a numi concepte noi: invenţii, fenomene nou descoperite, etc. Uneori noţiunile vechi care au suferit o schimbare semnificativă necesită folosirea unor neologisme pentru a le denumi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cuvinte noi aparute in limbalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cuvinte imprumutate din alte limbi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neologismele sunt cuvinte aparute noi intr-o limba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dicţionarul de neologisme joacă un rol important în studiul limbii române, încercând să lămurească aspectele complexe ale lexicului românesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cuvinte noi imprumutate din alte limbi big grin

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Accident

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neologismele sunt cuvintele noi, imprumutate din alte limbi sau create in interiorul limbii prin derivare sau compunere, avand obligatoriu un component neologic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste cuvintelaughinglol

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neologismele sunt niste cuvinte imprumutate din alte limbi, noi aparute`n limba. ele mai npot fi formate si prin derivare sau compunere, dar avand la baza neaparat un component neologic...
ele sunt niste cuvinte noi in limba noastra(noi romani cel mai des imprumutam cuvinte de la englezi; francezi sau germani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvinte aparute de curabd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvinte pe care u nu le stiii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neologismele sunt cuvinte nou imprumutate dintr-o limba

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cuvinte imprumutatea din alte li bi sau create prin mijloace proprii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neologismele sint cuvintele imprumutate din alte limbi. dar am si eu o rugaminte care e neologismu cuvintului crincen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt kuvintele noi aparute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un cuvint vechi