| yoonny a întrebat:

Se pot inlocui neologismele cu arhaismele?

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

Ca exercitiu de gandire da; practic, intr-o compunere / vorbire orala nu e de recomandat. Neologismele dau alta nuanta vorbirii, una mai aproape de noi, una mai familiala sau stiintifica/intelectuala in acelasi timp.

Succes!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal nu.
Nu- l poţi înlocui pe " lotru" sau " fur" cu "hoţ".
Nu-l poţi înlocui pe "mur" cu " zid, perete".
Nu-l poţi înlocui pe "perevodcic" cu " translator " sau " traducător".
Asta chiar dacă şi" lotru" ( din italianul " ladro") şi "mur", şi " perevodcic" au fost la vremea lor ( în urmă cu aproximativ 3 - 400 de ani) nişte neologisme.
În vorbirea contemporană a limbii române ele nu pot fi folosite decît doar dacă un anume autor le aduce în discuţie într-o lucrare cu tentă istorică sau dacă se vrea face comparaţii între acele arhaisme şi mai noile neologisme.

| valentingb a răspuns:

Da, bineinteles ca poti spune "slana" in loc de "bacon". Conteaza in ce context il folosesti, si ce impresie vrei sa dai. Sau te referi daca in timp, unele neologisme vor fi inlocuite cu arhaisme? Cine stie, daca MTV va spune ca e bine, toti vor spune ca e bine happy

| OanaVlad a răspuns:

Da

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Asa cum a spus si userul PopAdrian teoretic o poti face dar numai atata timp cat ai sinonimie (partiala sau totala).