| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte trist ca nu gasesc nicaieri neologismele acestor cuvinte: zgarcit, lacom, calare.Cine mi le da le dau funda.

Răspuns Câştigător
| LouiseGrace a răspuns:

Buna! Ti le dau acum :
zgarcit - avar
lacom - ahtiat
calar(i)e - echitatie

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Şi eu sunt foarte tristă că sunt mulţi porci printre oameni (îmi cer scuze pentru jignire...la adresa porcilor), oricând aş prefera nişte papagali...

| Kaℓi a răspuns:

Parcimonios, vorace, ecvestru.

| Smile94 a răspuns:

Avar, avid,incalecat, asta e ce stiu eu, acum nu zic ca sunt 100 % corecte dar macar incerci

| Cristina_4016 a răspuns:

Zgarcit-calic, avar
lacom-jinduit, avid

| freedom14 a răspuns:

Zgarcit=avar
lacom=avid
calare=incalecat. nu stiu nu e neologism. atat am stiut pa`pa