| EdiShadow a întrebat:

Ce viitor sa-mi aleg?

Salut TPU sunt clasa 12, ultimul an si eu trebuie sa ma decid ce sa fac... problema mea este ca nici eu nu stiu si derutat in acelasi timp din cauza vocilor din jurul meu.

Pana acum am vrut sa merg pe nutritie adica sa dau la facultatea de sport si educatie fizica sau kinetoterapia(nutritia o intalnesc doar la master, cei 2 ani), dar viata de Romania este destul de grea si nu as vrea sa traiesc pe un salariu de 25-30 de milioane si asta daca termin cu BRIO, fara propriu apartament si vehicul! Deci undeva pe la 24-25 de ani termin si ies pe post cu salariul asta. Foarte bine, dar nu am o locuinta deja stabila si masina ca sa pot traii fara pretentii cu salariul pe care-l am + femeia de langa mine care si ea la randul ei are un salariu. Ar fi fost ok doar daca aveam locuinta si transportul, dar eu inca stau la parinti si acestia ma vor mai tine inca 4-5 pe la facultate cu bani si din nou, iar bani ingropati( va trebuii sa ma mut la Bucuresti, ca sunt din sibiu =mancare+chirie. etc, ca sa urmez facultatea) PS: Mama mea este de parere ca asa ar fi cel mai bine, sa ma duc la facultate acolo si ma duc pe drumul asta.

Acum urmeaza parerea mea: As vrea sa ma duc in Anglia sa muncesc(prietena mea e acolo, am locuinta doar 200 lire pe luna sa platesc chiria, as avea un ajutor... nu e ca si cum as sta singur) si sa strang un ban(in vara vreau sa fac cursurile de ajutor de bucatar... vreau sa lucrez in domeniul bucatariei si cam asta mi-as dori, cu experienta sa inaintez si de ce nu un bucatar bun, daca nu un sef de bucatar) si nu ma intretin nici parintii. Intr-adevar e riscant, dar in Romania oricum nu faci nimic, dar pana termin facultatea se ani si bani investiti in mine aiurea nu ca nu ar fi destui in meditatii si toate cele si le multumesc lor si lui Dumnezeu ca am tot si nu imi lipseste nimic.

Si gandul meu este acela, ca pana la 25 de ani as face foarte mult daca as lucra in domeniul bucatariei si experienta acumulata( 1000 de lire ia un ajutor de bucatar-250 pe saptamana) decat sa pierd 5 ani de facultate in care nu as face nimic. CE parere aveti?

PS: as putea face facultatea fara frecventa si sa lucrez in Anglia in acelasi timp, dar am inteles ca trebuie sa ma prezint de 4-5 ori pe semestru... imaginati-va cate bilete de avion trebuie sa iau. deci nu ar fi benefic.( DACA AVETI SI ALTE SOLUTII SAU IDEI MAI BUNE HELP! ) Chiar nu stiu ce sa fac!

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Solutia a doua pare mai buna. Ai putea cerceta daca exista scoli de bucatari recunoscute pe care sa le poti face. Ar fi bine sa cercetezi rapid ce se poate face, nu mai ai asa de mult timp.
Cat despre facultate la FF, intereseaza-te concret la sediul facultatatii ca sa afli adevarul.