| yinyang a întrebat:

Cine ar putea la ora asta tarzie sa imi spuna si mie o poveste?

Răspuns Câştigător
| Misterious a răspuns:

=>>Ei, si-au stat fetele la sfat se sfatuira si-ntrebara care pe unde stia, dar raspuns nu aflau. Cand li se luase gandul ca ar afla capat de unde sa apuce, iata ca li se infatisa mosul ce-i aparuse si imparatului in alte timpuri. Si ospatandu-l ele, mosul le zise:
- Fetele tatii, de pornit sa va fie drumul unde rasare soarele si apune moartea. De aflat insa, numai de va este dat veti afla.
Si plecara fetele spre soare-rasare. Mersera ele pret de doua paini si un urcior cu apa si ajunsera intr-o padure. Dar ce padure, cum nici in lume nu intalnisera: neagra si involburata, numai ganduri rele si manie bantuind-o. Flamande si obosite, fetele mersera pe o carare plina de maracini si ajunsera la o casa ce sta sa se naruiasca. Batura la poarta si le deschise o batrana atat de batrana, ca nici anii batranetii nu se mai puteau numara. Fetele se rugara de o cana cu apa si o bucata de paine.
- Apa v-oi da, ca-i de la Dumnezeu lasata, dar pentru paine trebuie sa imi munciti o zi.
Fetele se invoira si intrara slugi la batrana. Vorba Dreapta ajunse la ograda orataniilor. Le curata, le spala, apoi se grabi sa le dea de mancare. Si mare ii fu uimirea, cand vazu ca mancarea pasarilor era amestecata cu a vitelor si a cainilor. Cu rabdare ea alese pentru fiecare si le imparti cinstit sa le ajunga tuturor. Vorbei de Duh ii fu dat sa faca curat si ordine in scrisorile si cartile batranei. Si erau tare incurcate, nici gand sa fi inteles ceva din ele. Dar fata, cu rabdare si amintindu-si invataturile inteleptilor cu care isi impartea vremea in imparatia Cuvantului, le descurca si le aseza cum nu se putea mai bine. Cat despre Vorba Buna, batrana o puse sa o spele si sa o ingrijeasca chiar pe ea. Iar baba era tare artagoasa si uracioasa, dar fata, cu felul ei de a fi, o ingriji si o mangaie, de zambet aparu in ochii femeii.
Ziua de munca terminandu-se, batrana le spuse:
- Ati fost atat de pricepute si ati pus atata suflet in tot ce ati facut incat va voi spune ce mai aveti de facut. Intoarceti-va la curtea imparatesei Litera. Spuneti-i sa urce in turnul parasit si sa aduca sipetul ce-l va gasi acolo. Restul veti stii, poate, singure ce aveti de facut.
Fetele multumira de sfat si se intoarsera la imparateasa Litera. Gasira sipetul si-l deschisera. Nu gasira in el decat trei hrisoave, pe care stateau scrise numele fetelor. Mirate, isi luara fiecare hrisovul si le citira. Vorba Dreapta citi ‚zanogan’, Vorba de Duh ‚direovin’, iar Vorba Buna ‚caslachin’. Afland ce statea scris in hrisoave, imparateasa Litera se puse pe un plans de se scutura camasa pe ea, gandind ca asta tot lucratura zanei Bombaneala trebuie sa fie. Dar fetele, se sfatuira, mai citira si aflara ce scria in hrisoave. Citira cu glas puternic, sa sparga vraja: ‚ZANO GANDIREO, VIN CA-S LA CHIN!’. Si-atunci, ca de niciunde, aparu o minune de zana, insotita fiind de trei flacai cum nu se mai aflau altii. Si zise:
- Aceasta e ruga istetimii, iar voi ati reusit sa descalciti scrisele. Eu sunt zana Gandire, iar ei sunt copiii mei, Lege, Invatatura si Mangaiere. Iar ei va sunt voua sortiti de soti, dar trebuia sa dovediti ca-i puteti afla.
Si astfel, fetele se maritara cu cei trei flacai, Litera intra slujnica la Cuvant iar Gandirea ii vegheaza pe toti pentru liniste si implinire a mintii si sufletului.
Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea-asa.

25 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Roman, nuvela, basm sau cantec? Somnoroase pasarele nu vrei sa ti-o fredonez?

| Flav a răspuns:

Pupimik, foarte frumos ce-ai spus. Poate o sa postezi povestea ta si la o intrebare, sa vada lumea si sa tragi un semnal de alarma. Felicitari pentru. cuvintele transpuse.

| SweetCandy a răspuns:

A fost candva acum aproape un an o tipa de treaba si hazlie pe nume Raluca. ea ca o fata de gascace es-a hotarat intr-o buna zoo sa faca un site si l-a facut...nu dupa mult timp au aparut aici enigme, dumnezei... un flav prietenos... o alinusa (care vrea sa se faca fata perversa) un nony(copil cu stil)... o legiutoare... o psiholoaga atenta... o swwetcandy guraliva...si uite asa incaleca-i pe-o sa si poveste a va continuabig grin

pupimik
| pupimik a răspuns:

Povestea TPU
by pupimik

De mai putin de un an... s-a infiintat site-ul TPU. A fost creat in scopuri caritabile...in ideea de a ajuta oamenii sa isi rezolve anumite probleme prin sfaturile date de utilizatorii site-ului.
Primi utilizatori au fost persoane ce dadeau raspunsuri pe masura intrebarilor.Intre timp adminii s-au gandit sa le ofere utilizatorilor mici posibilitati de comunicare intre ei.Atunci a aparut pe TPU posibilitatea de a trimite mesaje private.Atunci lumea a inceput sa socializeze in privat...si implicit. s-au format mici bisericute.
Pentru a da un imbold utilizatorilor sa raspunda intrebarilor postate pe site.pe langa punctele ce li se ofereau...adminii s-au gandit sa implementeze un "program" numit "expert TPU". Utilizatorii ce erau activi si dadeau raspunsuri folositoare s-au trezit cu poza incadrata in portocaliu.Erau asortati.Erau putini.Erau oameni in regula.
In urma unor discutii in contradictoriu... unii dintre ei au considerat ca e mai bine sa se retraga (din pacate).
Pe zi ce trecea.comunitatea crestea.Pe masura ce crestea...media varstei utilizatorilor...scadea.La fel si raspunsurile ce urmareau scopul site-ului.
Pe masura trecerii timpului...site-ul a devenit din ce in ce mai comercial.Momentul in care eu am inceput sa banuiesc chestia asta a fost atunci cand adminii aduceau "vedete" ce raspundeau intrebarilor.Acum.sunt sigura ca a devenit unul dintre site-urile comerciale(gen forum).
Revenind la statutul de expert... tin sa precizez faptul ca o gramada de utilizatori au inceput sa fie activi...doar din dorinta de a atinge cadranul portocaliu (cu toate ca niciunul nu recunoaste chestia asta). Au inceput comentariile impotriva expertilor..."ca cum adica sunt ei experti...ca ca ce chestie sunt ei experti...de ce sunt ei mai cu mot?".
Unii utilizatori cu vechime si cu greutate pe site.au inceput sa posteze din ce in ce mai rar.vazand in ce directie se indreapta comunitatea.
Stand...si reflectand... ajung la concluzia ca TPU nu va reveni niciodata la ceea ce a fost odata...pentru ca mai nou nu se promoveaza omul inteligent ce are ceva de spus...ci omul plictisit cu gura mare.

Ma bucur ca am cunoscut oameni de valoare pe TPU...cu care mi-ar facea placere sa stau la o cafea ori un pahar de. vorba happy
Inca refuz ca cred ca TPU a devenit un "forum modern". Inca ma mint frumos.
Inca imi place sa cred ca oamenii ce intra pe site au cei 7 ani de acasa.Nu-mi mai place TPU pentru ca incepe sa tinda spre penibil.Nu-mi mai place ca utilizatorii se ascund dupa cuvantul "plictiseala" cand posteaza intrebari ce nu-si au rostul.Nu-mi mai place ca pe site totul e lua in gluma si la misto.Nu-mi mai place ca anumiti utilizatori s-au simtit obligati sa plece de pe site...nemaigasindu-si locul printre subiectele si intrebarile postate de comunitate.
Nu-mi mai place faptul ca de multe ori intru cu chef pe TPU.si imi piere acel chef din momentul in care vad prima pagina.Nu nu ma refer la design-ul site-ului.
Sper ca intr-o buna zi...totul sa revina la normal.De fapt...care e normalul? Normalul se schimba de la saptamana la saptamana.
Intrebarile urmeaza o anumita moda. Moda Hannah Montana si Demi Levato incepe sa piara. A venit moda iubirilor. E frumos si bine sa iubesti. E frumos si bine sa declari iubirea.Insa e penibil sa exagerezi.Si mult mai penibil cand e vorba de ceva virtual.
In ziua de azi..."te iubesc" nu mai are valoare.Incepe sa devina o banalitate aruncata la nimereala.
Cunosc persoane ce intr-adevar au ajuns sa se iubeasca pe site.Persoanele respective de ce nu au postat o gramada de intrebari cersind cuvinte aruncate aiurea?

Urasc faptul ca mai nou se dau raspunsurile pe care persoana ce a postat intrebarea se asteapta sa le primeasca. Urasc ipocrizia la fel de mult cum urasc cuvintele aruncate doar pentru ca suna frumos si doar pentru a parea sociabil.
Ma opresc cu povestea aici...ca altfel...pana la 5 dimineata...nu ma opresc din scris.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Flav, Zazu...multumesc! :* Asa bine ma simt cand vad ca mai sunt useri cu capul pe umeribatting eyelashes

| yuli10 a răspuns:

Povestea din "operatiunea monstru" cu toma caragiu imi place mie foarte mult :)
Era in septembrie '956. Ma scol pe la 5 jumate, nu-s ce-aveam, ca nu puteam dormi. Ies pe coridor si ma intalnesc cu madam Iezbaseanu, care avea un baiat apicultor la Slobozia.
Vai, Cornelus, maica, sa nu te urci in tranvaiul 4 ca i-au schimbat traseul pana saptamana viitoare.
Luasem si pachetelul pe care trebuia sa il duc nepotelului meu care avea oreion, da...
Tocmai atunci pe coridor trece un caine... Va spun, nici mie nu mi-a venit sa cred.Ne uitam la el, el la noi, madam Iezbasescu zice: cutu, cutu, hai sa-ti dau laptic, ca esti slab ca vai de luuume.
Cainele, ca omu', se uita la mine parca ar vrea sa-mi vorbeasca.
Cand ajung la etajul 3 liftul nu mergea, imi dau seama ca mi-am uitat stiloul.
Era un stilou ca toate stilourile, cu capac, cu penita de iridiu, cu agatatoare ca sa nu cada din buzunar, avea culoare albastra. Scriam cu cerneala Pelican... scriam cu cerneala Pelican...
Stiloul e mai bun decat penita, nu trebuie sa o inmoi de fiecare data, scrii cu ea cat te tine cerneala din rezervor.
Nu, mama, ma simt foarte bine, nu ma doare gatul, am pus doua maieuri pe mine, mai ales vara, nu stiu de ce, plecarea e la 9 jumate, daca reusesti sa prinzi zmeul...
Bicicleta era galbena si era rezemata de o banca in parc, in parc nu era nimeni. Nici femei, nici copii nici pensionari.
De ghidon era agatata o plasa. Lipsea o pedala, pedala din stanga...

:D dar poate ar trebui sa vezi secventa, ca e mai amuzant asa. http://www.youtube.com/watch?v=Bsoi-uGRvQY

| danutza a răspuns:

2 indragostiti se iubeau se pupau se lingeau se atingeu se mangaiau se...
ia mai continua si uh ca deja e pe sfarsit laughing

| danutza a răspuns:

Aaa si nu e din aia cu conotatzi sexuale whistling laughing

| Swabia a răspuns:

Ce zici de Scufita rosie[varianta modificata] tongue...suna bine?! laughinglaughing

| zuzumic a răspuns:

A fost o data ca nici o data un baietel care locuia peste 7 universuri 7 galaxii 7 planete 7 oceane 7 continente 7 tari 7 judete 7orase 7 sate 7 rauri 7 strazi si 6 si jumatate blocurii... care vroia sa auda o poveste care sa il adoarma... si o fetita care locuia de asemenea locuia si ea peste peste 7 universuri 7 galaxii 7 planete 7 oceane 7 continente 7 tari 7 judete 7orase 7 sate 7 rauri 7 strazi si 6 blocurii ...si un monitor s-a gandit sa ii spuna o poveste despre un baietel care locuia peste peste 7 universuri 7 galaxii 7 planete 7 oceane 7 continente 7 tari 7 judete 7orase 7 sate 7 rauri 7 strazi si 6 si jumatate blocurii... si care citea o poveste spusa de o fetita care locuia peste 7 universuri 7 galaxii 7 planete 7 oceane 7 continente 7 tari 7 judete 7orase 7 sate 7 rauri 7 strazi si 6 blocurii si un monitor... si ai adormit si nici macar nu am terminat povestea crying

| Ellena a răspuns:

Ce fel de poveste?

| Ruxy a răspuns:

Am eu o "poveste"... e cam trista... dar mi s-a intamplat zilele astea...sad

| Ruxy a răspuns:

A..si e de dragoste, dar are finalul trist

| Misterious a răspuns:

A fost odata ca niciodata un imparat pe nume Cuvant. Si stapanea imparatul peste o imparatie intinsa, cu supusi bogati si fericiti. O sigura mare durere avea el insa, in toata fericirea ce-l inconjura: nu avea copii. Si ajunsese imparatul la batranete de mare suparare il cuprinsese si numai plangea si altceva nu mai facea.
Azi asa, maine asa, intr-o zi, stand imparatul la poarta si plangandu-si trista soarta, ia ca trecu un mos pe langa el si-i dadu binete, apoi ii zise:
- Imparate, ai mila de un biet calator si da-mi, rogu-te, o cana cu apa si o bucata de paine.
Imparatul ii raspunse:
- Mosule, d-apoi nu ti-oi da numai atat pofteste in casa si ti-o da imparateasa mea de mancare si-oi innopta la noi, ca poate ai drum lung de facut.
Si-l duse imparatul pe mos in casa si-i dadu imparateasa mancare calda si-i turna imparatul o cana de vin, apoi ii urara somn bun si-l lasara odihnei noptii. Iar peste noapte imparatul avu un vis: se facea ca mosul ii spunea:
- Drept multumire pentru bunatatea ta si a imparatesei tale, va voi lua durerea din suflet. Asculta cele ce-ti voi spune, fa intocmai si rau nu va fi: sa mearga imparateasa in curtea palatului si va vedea un pomisor. Sa-l ude, sa-l sape si sa-l curete de uscaturi. Fructele ce le va da pomisorul sa le manance imparateasa. Asa sa faceti si nicicum altfel si bine va va fi.
Dimineata imparatul ii povesti imparatesei visul si fugira amandoi la mos sa-l intrebe ce a fost aceasta. Dar mosul nu mai era, plecase. Si au stat ei la sfat si au hotarat sa faca ce il sfatuise mosul pe imparat in vis. Si s-a dus imparateasa in curtea palatului si mare-i fu mirarea cand gasi pomisorul acolo unde nu fusese pana deunazi nimic. Si-l sapa, il uda, il curata de uscaturi. A doua zi imparateasa gasi in pomisor trei poame pe care le manca. Iar la sorocul potrivit imparateasa dadu nastere la trei fete. Mare bucurie fu pe imparat si in intreaga imparatie, avand acum cine sa-i mangaie batranetile.
In ziua hotarata, pusera imparatul si imparateasa masa cu faina, lapte, miere, sare si apa, sa le fie ursitoarelor de hrana. Acestea se infruptara din cele date, apoi le ursira fetelor:
-Si se va numi aceasta fata, cea mare fiind, Vorba Dreapta. Si va fi apriga, va lovi, va sfarama si va indrepta, cu dreptate si adevar, numai pe voie, fara de nevoi.
- Si se va numi aceasta fata, cea mijlocie fiind, Vorba de Duh. Si va starni minti si va cauta sambure de cunoastere.
- Si se va numi aceasta fata, mezina fiind, Vorba Buna. Si va fi blanda si miloasa, si va mangaia durere si va inchide rani. Si va fi dulce si frumoasa inimii.
Crescura fetele, bucurand parintii in toate cele ce faceau. Iar cele ce li se ursisera se vadeau adevarate: Vorba Dreapta era asa de inteleapta, incat imparatul o pusese in locul sau la judecatile cele mari; Vorba de Duh atata era de mintoasa, ca numai cu cei mai mari invatati statea la vorba si talmacea cele mai grele carti; Vorba Buna mangaia pe toti cei aflati in durere si pe unde trecea tot zambet si bucurie lasa in urma. Iar imparatului si imparatesei li se umpleau sufletele de bucurie si nu era zi de la Dumnezeu in care sa nu multumeasca pentru ziua in care mosul se oprise la ei la poarta.
Si ar fi fost tot o fericire peste imparatia lor, pana intr-o zi, cand la marginea imparatiei isi facu salas un balaur. Ardea satele, manca bucatele oamenilor. Ce nu facuse imparatul: trimisese soli, trimisese osti, daduse sfoara-n tara ca va da o fata de nevasta celui ce va infrange balaurul… degeaba, balaurul nu putea fi invins. Atunci, nemaigasind scapare, imparatul merse el insusi la balaur.
- Ia spune, balaure, ce vrei tu de la noi, de atata necaz ne faci?
- Apoi, imparate, eu n-as vrea nimic, dar tare sunt catranit din cauza stapanei mele, imparateasa Litera. Caci a ramas fara ganduri si numai invalmaseala este in imparatia noastra. Mare suparare are, caci nu se mai stie descurca. Iar eu ma manii si eu unde si pe cine pot.
Cand auzi imparatul atare vorbe, se gandi ca ceva trebuie sa faca, sa isi scape imparatia de balaur. Si zise:
- Mai balaure, eu am trei fete, care or descurca-o pe imparateasa ta. Le-oi trimite la ea si or sa-i dea de cap, numai pleaca de pe pamanturile mele si lasa-mi oamenii in pace.
- Apoi fie ca tine, imparate, zise balaurul si, luandu-si ziua buna, pleca in ale sale.
Se duse imparatul si isi chema fetele. Le spuse cum sta toata tarasenia si cuvantul ce-si daduse, iar ele isi luara cele trebuincioase drumului si plecara.
In mare suparare o gasira fetele pe imparateasa Litera. Iar ea, cum le vazu, le omeni ca pe orice drumet venit de la drum lung, apoi le povesti:
- De toate-s vinovata numai eu. Stand la sfat cu oamenii mei, m-am laudat intr-o zi ca nimeni nu ar putea incurca ce eu pun pe hartie-n scris. Atunci a aparut furioasa tare – dar parca alta i-ar fi starea? – zana Bombaneala. Si m-a blestemat rau m-a blestemat… sa nu-mi fie odihna odihna si spuse curate sa nu mai fie in imparatia mea, numai incalceala si balbaiala, pana ce n-oi aduce ruga istetimii aici. Cum o fi aceea, nu stiu, doar mi-a zis c-o voi gasi in Lege, Invatatura si Mangaiere. Am cautat si-am tot cautat dar n-am gasit nimic din cele ce mi-a spus zana. Iar voi, de veti afla si rupe blestemul, eu sluga ma voi face la curtea Cuvantului, iar voua va voi da imparatia mea s-o stapaniti.

| marry a răspuns:

A fost odata ca daca nu ar fi fost nu s-ar mai povesti...

si s-a sfarsit laughing rolling on the floor

| redbull a răspuns:

A foooost o data... ca niciodata... zzzzzzzzzzZZZZZZZzzzzzzzzZZZZZZZzzzzzzzzz
ZZZZZZZzzzzzzZZZZZZZZZZZZzzzzzzz
ZzzZzZzZzZzZzZzZzzZZZZZZ
zzzZZZZzzzzZZZZZZZZzzzZZZZZz
si au trait fericiti pana la adanci batraneti big grin... THE END

| yinyang explică:

O poveste de dragoste...sau un basm...

| yinyang explică:

Ia zi ruxy...noi te ascultamhappy pardon...TPU te asculta...

| taylor a răspuns:

Barbatul a descoperit ARMELE si a inventat VANATOAREA,
Femeia a descoperit VANATOAREA si a inventat Victimele=Barbati
Barbatul a descoperit CULORILE si a inventat PICTURA,
Femeia a descoperit PICTURA si a inventat MAKEUP-ul
Barbatul a descoperit LUMEA si a inventat CONVERSATIA,
Femeia a descoperit CONVERSATIA si a inventat BARFA
Barbatul a descoperit JOCURILE si a inventat CARTILE DE JOC,
Femeia a descoperit CARTILE DE JOC si a inventat DATUL IN CARTI
Barbatul a descoperit AGRICULTURA si a inventat MANCAREA,
Femeia a descoperit MANCAREA si a inventat DIETA
Barbatul a descoperit PRIETENIA si a inventat DRAGOSTEA,
Femeia a descoperit DRAGOSTEA si a inventat CASATORIA
Barbatul a descoperit FEMEIA si a inventat SEXUL,
Femeia a descoperit SEXUL si a inventat DURERILE DE CAP
Barbatul a descoperit COMERTUL si a inventat BANII,
Femeia a descoperit BANII... si atunci s-a dus naibii totul!

E copy-paste... dar la ora asta nu sunt capabila de mai multtongue

| Absinth a răspuns:

Ce poveste vrei sa-ti spun?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yo!?
A fost o data bla bla bla [te scutesc de prostiwinking ] SF happy
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cea cubloody mary?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce melancolica ai fost azi noapte pupic si cata dreptate ai cand spui ca utilizatorul de astazi este "omul plictisit cu gura mare". TPU nu mai este ce-a fost si nu cred ca o sa mai fie, s-a intamplat ceva necurat prin martie si de atunci totul a devenit fad!

| antoanela a răspuns:

Cu zane sau papusi?