| Lenesu a întrebat:

Cine este la liceul Militar? CUm este acolo? vreau informatii din interior. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| CosminCSM00 a răspuns:

Sub aspect general colegiul militar are trasaturi comune cu un liceu cu aceeasi specializare din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului, deosebindu-se prin faptul ca:
- elevii sunt admisi in colegiu pe baza unor standarde specifice, dupa o selectie riguroasa;
- pregatirea elevilor are ca finalitate admiterea in institutiile militare de invatamant universitar si postliceal;
- in colegiu se asigura o educatie complexa - intelectuala, morala, fizica, estetica, civica, patriotica, realizata de profesori si de cadre militare;
- regimul de internat.

Activitatea de invatamant este principala directie pe care se desfasoara pregatirea elevilor, iar participarea la activitatile extracurriculare completeaza pregatirea elevilor din timpul orelor de curs.

Misiunea Colegiului Militar Liceal „Stefan cel Mare" este furnizarea de servicii de educatie prin care se asigura socializarea militara initiala si pregatirea resursei umane care va accede, prin concurs, in oricare institutie de invatamant postliceal si superior din Armata Romaniei in care se formeaza militari de profesie. funda?