| Elena_6471 a întrebat:

Cine imi face un text in care sa explic semnificatia proverbului :"Apa trece pietrele raman"?

FUNDA!

4 răspunsuri:
| INeverStopLoving a răspuns:

Proverbul se bazeaza pe un exemplu foarte simplu: daca tu ai o problema si nu stii cum s-ao rezolvi, primul tau nu este sa fugi de ea, pentru ca va veni dupa tine. Cel mai bine gasesti o solutie pentru acea problema, indiferent de natura si gravitatea ei. Daca prin fortele tale ai reusit sa o rezolvi inseamna ca tu ai invins (piatra) iar problema a disparut (apa). Si sunt multe exemple de genul asta Cam asta inseamna proverbul.

| Pebbles a răspuns:

Vrea sa spuna ca totul trece in general, dar lucrurile importante raman.winking funa?big grin

| AiacucapMare a răspuns:

Proverbu "Apa trece, pitrele raman" poate avea multe semnificatii, depinde de contextul in care este folosit."Apa" poate fi luata drept "timpul" iar "pietrele" pot fi amintirile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proverbul acesta este putin depăşit.
Astăzi,
cel puţin la noi,
apa trece,
iar bolovanii fac carieră politică.laughing