| DanaDanaa a întrebat:

Cine imi poate da un site sau sa imi scrii intr-un comm comentariu la "portret al artistului in tinerete " de joyce james...va rog ajutati-ma nu gasesc pe net si am mare nevoie de acest comentariu... ofer funda si voturi multumesc:*

1 răspuns:
| LauraM a răspuns:

JAMES JOYCE s-a născut la Dublin în 1882. Educat într-un colegiu iezuit, James descoperă în adolescenţă literatura. În revoltata Irlandă, e el însuşi un revoltat: nu se aliniază puseelor naţionaliste din jur. În 1902 pleacă la Paris ca să studieze medicina, dar, după un an, se întoarce acasă, unde mama lui e pe moarte. În 1904 pleacă din nou pe continent, împreuna cu Nora Barnacle. În 1907 publică poemele Muzică de cameră (Chamber Music, 1907), iar în 1914 volumul de nuvele Oameni din Dublin (Dubliners). În 1916 apare Portretul artistului la tinereţe (A Portrait of the Artist as a Young Man). În timpul Primului Război Mondial locuieşte la Zürich, iar în 1923 se mută la Paris. În 1927 vede lumina tiparului monumentalul Ulise (Ulysses), poate cel mai important roman al secolului XX. În 1939 apare Finnegan's Wake, o apoteoză a stilului alegoric şi polisemantic al lui Joyce. La începutul celui de-al Doilea Război Mondial scriitorul se întoarce la Zürich, unde moare în 1941, lăsând în urmă o operă definitorie pentru literatura modernă.