| cOPPY a întrebat:

Cine imi poate zice cate ceva despre modurile verbului?

2 răspunsuri:
| mattdemon a răspuns:

Cred ca vei gasi destule detalii despre modurile verbelor pe : http://www.scritube.com/......579615.php

| SashaGirl a răspuns:

Acilea o sa gasesti dar trebuie sa dai FUNDA ca m-am chinuit sa le caut:http://www.morfologia.ro/modurile-verbului/
Deci luam verbul,, a invata"
MODURILE NEPERSONALE:
modul infinitiv: a invata
modul participiu:invatat( poate desinenta sa fie si "s" de ex. scris)
modul gerunziu: invatand
modul participiu: de invatat, la invatat, pentru invatat, dupa invatat

MODURILE PERSONALE:
1) MODUL INDICATIV:
timpul prezent:eu invat, tu inveti el invata, noi invatam, voi invatati, ei invata
TIMPUL TRECUT:
timpul imperfect : eu invatam tu invati el invata noi invatam voi invatati ei invatau
timpul perfect-compus: eu am invatat tu ai invatat el a invatat
noi am invatat voi ati invatat ei au invatat
timpul perfect simplu: eu invatai tu invatasi el invata noi invataram voi invatarati ei invatara
timpul mai mult ca perfect: eu invatasem tu invatasei el invatase noi invataseram voi invataserati ei invatasera

TIMPUL VIITOR : au voi invata tu vei invata el va invata noi vom invata voi veti invata ei vor invata

MODUL CONJUNCTIV
-TIMPUL PREZENT: EU SA INVAT. TU SA INVETI, EI SA INVETE, NOI SA INVATAM, VOI SA INVATAT, I EI SA INVETE
TIMPUL PERFECT: eu sa fi invatat tu sa fi invatat el sa fi invatat noi sa fi invatat voi sa fi invatat ei sa fi invatat

MODUL CONDITIONAL-OPTATIV
TIMPUL PREZENT : eu as invata tu ai invata ei ar invata noi am invata voi ati invata ei ar invata
TIMPUL PERFECT: eu as fi invatat tu ai fi invatat el ar fi invatat noi am fi invatat voi ati fi invatat ei ar fi invatat

MODUL IMPERATIV (are forme doar pentru pesoana a 2- a singular si plural - forma afiramtiva si negativa)
tu invata! tu nu invata!
voi invatati! voi nu invatati!