| sNikvi112 a întrebat:

Cine imi zice si mie ce a scris Constantin Negruzzi? funda am nevoie doar azi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sobieski si romaniiwinking e foarte nasoala lectur deci nu citii tongue

2 răspunsuri:
| madasuk a răspuns:

Costache Negruzzi s-a nascut �n anul 1808, la mosia Trufesti de pe l�nga Iasi.
Dupa obiceiul timpului, de copil �nvata �n casa cu profesor, greaca si franceza.
�ncepe sa �nvete limba rom�na cu un dascal de la scoala si apoi �nvata singur.
�n anul 1821 ostile eteriste intra �n Iasi iar autorul �mpreuna cu familia sa se retrage peste Prut si �n anul urmator, la Chisinau, Negruzzi l-a cunoscut pe Puschin, marele poet rus exilat aici.
Puschin �l stimuleaza sa scrie si din aceasta vreme �ncep primele �ncercari literare ale lui Negruzzi.
�n 1823, familia Negruzzi s-a �ntors la Iasi, iar Costache Negruzzi, desi foarte t�n-ar, a intrat �n slujbe �ncep�nd ca copist la vistierie, apoi: postelnic, caminar, spatar si este ales �n 1835 deputat si secretar al Obstii Adunarii �nfiintata conform Regulamentului Organic. Apoi primar al Iasului (1838 – 1841), director al Visteriei(1843 - 1849), efor al scolilor(1851 – 1853, 1856), director de departament (1858), membru al Divanului domnesc (1857), ministru de finante(1861).
Costache Negruzzi este director la Teatrul National din Iasi, �mpreuna cu M. Kogalniceanu, V. Alecsandri, Ion Ghica si Panaiota Bals si scot �mpreuna revista "Propasirea".
�n 1853 editeaza "Saptam�na, foaie sateasca" (46 de numere).
Primele �ncercari literare sunt traduceri de: fabule frantuzesti, drame romantice, baladele lui Hugo(1845), "Toderica" (1844), "Satire si alte poetice compuneri" (1844).
�n 1837, apare anecdota istorica �n versuri Aprodul purice si unica piesa de teatru "C�rlanii", reprezentata �n 1849 la Iasi.
�n 1851 a mai publicat "Muza de la Burdujani".
Opera de baza a lui Costache Negruzzi, proza, cuprinde nuvele.
�n 1837, nuvela "Zoe", aparuta �n "Curier de ambele sexe".
�n 1840 apare �n "Dacia literara" nuvela "O alegere de cai".
�n primul numar al revistei "Dacia literara" (1840) autorul publica nuvela �n patru parti – considerata o capodopera a literaturii rom�ne. Costache Negruzzi este creatorul nuvelei istorice �n literatura noastra.
Mai publica scrisori literare: "Scrisori de la un prieten", "Pacatele tineretilor" (1857) cu impresii de calatorii, anecdote("Reteta", "Pentru ce tiganii un sunt rom�ni", "Istoria unei placinte").
A facut un studiu despre poezia populara rom�neasca �n 1840 – "C�ntece populare ale moldovei".
Costache Negruzzi este unul din cei mai importanti reprezentanti ai curentului national – popular de la Dacia Literara".