| zuzu_1842 a întrebat:

Cine l-a facut pe Dumnezeu? Ok Isus a fost creeat de Dumnezeu... dar Dumnezeu? De cine?

Răspuns Câştigător
| greg a răspuns:

Dumnezeu a existat dintotdeauna si va exista intotdeauna.

26 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat de nimeni... el exista si gata happy

| Parintele a răspuns:

Daca iti pui aceasta intrebare iti dai seama ca d-zeu nu exista, nu?
Ideea de d-zeu este doar o poveste inventata de unii pentru a subjuga lumea prin intermediul religiei.

| CrucifiedCountess a răspuns:

De mine, De tine.de parintii tai.in mare.de lumea obisnuita

| yoannah a răspuns:

Iisus e Dumnezeu deaorece face parte din Sf. Treime. El nu a fost creat de Dumnezeu.
Dumnezeu nu a fost creat de nimeni.
Dumnezeu a existat intotdeaunatongue

| naty_3185 a răspuns:

Asta nu e treaba noastra! important e k EL ne-0a creat si pe noi, si asta e un lucru bun!

| cristina_6456 a răspuns:

A existat intotdeauna

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Zuzu, intrebarea pe care ai pus-o tu, s-a mai dezbatut aici http://www.TPU.ro/......tp?/cauta/

| ilie a răspuns:

Un raspuns la asa intrebare in nici o religie nu v-ei gasi raspuns oricat ai cerceta. Daca ai credinta si iubire atunci aceepi existenta lui Dumnezeu ca fiind o fiinta suprema. Dar tu ce parere ai ce raspuns ai da la intrebare?

| copilu a răspuns:

Eu nu stiu ce credinta ai sau daca exista asa ceva in tine ...sincer o sa iti pun o intrebare iar daca tu o sa imi raspunzi la ea.atunci o sa iti spun si eu cine l-a facut p Dumnezeu..."cine a fost primul gaina cocosul sau oul?" sincer astept cu nerabdare sa imi raspunzi...

| alexandruh a răspuns:

1. Iisus nu a fost creat de Dumnezeu, el este Dumnezeu in Sfanta treime
2. Dumnezeu este deapururea
3. Nu crezi ca sunt probleme mai presus de intelegerea noastra omeneasca?
4. De ce nu intrebi si parintii, bunicii sau un preot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi avand si el vreun zeu pe undeva, e un fel de piramida care nu de mai termina... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scriitorul ateu Bertrand Russell menţiona în cartea sa "De ce nu sunt creştin" că dacă este adevărat faptul că toate lucrurile necesită o cauză atunci Dumnezeu trebuie să fi avut o cauză a existenţei Sale. El a tras apoi concluzia că dacă Dumnezeu a trebuit să aibă o sursă sau cauză a existenţei Sale, atunci Dumnezeu nu a fost Dumnezeu (şi dacă Dumnezeu nu este Dumnezeu, atunci cu siguranţă că nu există nici un Dumnezeu). Aceasta este practic o formă mai sofisticată de a pune o întrebare în alt fel decât o pun de regulă copii când spun: "Cine L-a creat pe Dumnezeu?". Chiar şi un copil ştie că lucrurile nu apar din nimic, aşa încât dacă Dumnezeu este "ceva", atunci El trebuie să fi avut o sursă de asemenea, nu?

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

Cum ştim noi asta? Ei bine, ştim că din nimic nu iese nimic. Astfel, dacă ar fi existat un moment când să nu fi existat nimic, atunci din acel nimic nu s-ar fi putut crea nimic palpabil. Însă există lucruri palpabile. Prin urmare, dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel lucru/persoană care a existat dintotdeauna o numim noi Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a aparut asemanator cum a aparut o stea acum muuuuult timp. Daca nu stii cum a aparut o stea atunci cauta pe net si vei afla, ca la fel ca celelalte stele a aparut si sorele nostru ca tot o stea este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am nu stiu tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat!„Iată, Eu vin curând; şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui.Eu sunt Alfa şi Omega, Cel Dintâi şi Cel de pe Urmă, Începutul şi Sfârşitul." Apocalipsa 22:12, 13. Mai bine ai incepe sa te gandesti la mantuirea sufletului tau pentru ca astfel de intrebari nici nu ar trebui sa le gandesti."Orice lucru El îl face frumos la vremea lui; a pus în inima lor chiar şi gândul veşniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârşit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu." Eclesiastul 3:11. Domnul sa ti se descopere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zuzu sti ce cred eu eu cred ca asta numai dumnezeu stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista dar cine l-a facut, un spirit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia este ca El exista(presupun ca stiti asta), dar creierul uman nu poate gandi asa de departe.asa cum creierul uman nu poate
gandi daca mai exist
a vreo culoare in afara de cele existente. dar parerea mea este ca atunci cand vom ajunge in rai(sau iad, Doamne fereste), Dumnezeu ne va arata toata poveste sau cum a fost el creat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dracu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De niste fenomene neintelese de om

| RisenAngel a răspuns:

De fapt Iisus este Dumnezeu... Dumnezeu Fiul.Raspunsul la intrebarea ta o sa il stii dupa moartewinkingpana atunci.mai e dar oricum casa ajungeti in rai singurul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa va pocaiti si sa va dati sufletul in mainile mantuitorului si sa va rugati pentru iertarea pacatelor.

| CiprianSima a răspuns:

Ba nu...cand a aparut o cometa pe cer si a cazut pe pamant sa creeat el...

| vargaalex a răspuns:

Nimeni nu la facut pe dumnezeu dumnezeu a existat din toteauna

| bogdanholocan a răspuns:

Eu sunt de parere ca dumnezeu exista din totdeauna pentru ca daca nu ar fi asa atunci ai putea ca la creiat altcineva dar atunci se naste intrebarea cine la creiat pe acel cineva si tot asa pana iti vine somnu si adormi si practic la somn am vrut sa ajung daca stai sa te gandesti cel mai lung vis e de 7 secunde iar noua ni se pare ca trece destul de mult timp intr-un vis asta tear ajuta sa percepi putin din vesnicie ai un vis care ti se pare ca dureaza 2-3 ore si defap sunt 3-4 secunde si acum sa vorbim putin logic toate lucrurile care au un inceput au nevoie de un creiator Dumnezeu nu a avut un inceput inseamna ca nu a avut nevoie de un creiator toate lucrurile care au nevoie de regenerare au fost creiate de cineva care nu a avut nevoie de lucrul asta prin urmare dumnezeu nu are nuvoie de regenerare deci un lucru care nu se regenereaza exista vesnic pentru ca oricat ar consuma din el ramane la fel nu are nevoie de ceva care sa il refaca pentru ca oricat ar consuma din el ramane la fel practic un lucru care ramane la fel nu isi schimba forma indiferent cat ar consuma din el. o materie care mu isi schimba fora si putrea indiferent cat ar consuma din ea traieste vesnic aceasta materie e Dumnezeu si el ramane neschimbat chiar daca noi nu acceptam asta