| dip1dip a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu semnificatia formulei "nodul gordian"? Dar nu de pe wikipedia, ca au gasit si eu insa nu inteleg nimic.Promit fundita garantat!

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Expresia a ramas in istorie avand un sens metaforic.
Nodul gordian reprezinta un lucru greu de desfacut, de rezolvat, o problema complicata.
A taia nodul gordian este solutia simpla, usoara, directa si in acelasi timp brutala prin care se iese din impas fara bataie de cap.

3 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

O probema greu de rezolvat, asta inseamna.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nodul gordian, dupa multe straduinte, a fost taiat cu sabia.Semnificatia ar fi ca, de multe ori, rezolvarea unei probleme necesita o masura drastica, brutala, transanta.Altfel ramai blocat in fata unui obstacol.

| Liliana_Irina_1975 a răspuns:

A taiape cineva cu sabia nu stiu sigur