| dodo93 a întrebat:

Cine mai crede in best-friends? :-

Răspuns Câştigător
| Mya a răspuns:

Exista...eu am 2 prietene foarte bune, le consider ca 2 surori.Am avut parte si de dezamagiri si probabil si eu la randul meu am dezamagit dar fara sa constientizez si cu lucruri marunte, ceea ce facem cu totii la un momentdat, altfel nu ar mai exista aceasta indoiala. Dar sunt si pers care nu au intentii bune, care doar te folosec si te pot manipula destul de usor.Aceia nu cunosc sentimente ca altruism, devotament, sinceritate...etc.si sunt ok doar pentru distractie sau doar in cazul de a le fi "lor"bine.In acest caz, poti ramane alaturi de ei doar daca si tu cauti acelasi lucru, altfel nu are rost sa-ti irosesti sentimentele pentru niste persoane care nu stiu sa aprecieze si nu merita afectiunea ta. Ori altfel, sa nu te miri daca te vor abandona intr-o zi!

21 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu nu am avut din generala 'best friend'. Am inteles la un moment dat ca exista mai multi prieteni, diferiti, care te pot imbogati cu anumite experiente intr-o relatie. Nu e nevoie sa aleg unul dintre ei. Si acum am cativa prieteni apropiati, cu fiecare am o relatie diferita, sunt lucruri diferite pe care le discutam, interese comune cu fiecare si faptul ca nu pot spune ca x sau y imi este 'cel mai bun prieten' nu ma opreste sa nu apreciez pe fiecare pen tru felul sau unic si pentru relatia pe care o avem. In concluzie, cred ca 'best friend' e o notiune supraestimata.

| inna a răspuns:

Eu ii numesc pe toti cunostinte...Si "cel mai bun prieten" ajunge sa te tradeze la un moment dat, asa ca de ce sa te mai amagesti aiurea.Recunosc si eu am o persoana pe care o numesc bestfriend... dar doar atata.Adica si ea a reusit sa am dezamagesca la un moment dat.Asa ca de ce sa mai cred in asa ceva? thinking

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu mai cred in asa ceva de mult timpwinking

| fabiola a răspuns:

Daca te ajuta cel putin odata in viata si chiar atunci cand aveai nevoie, orice dezamagire ulterioara se iarta! Ai cel mai bun prieten daca tu ii esti lui, cel mai bun!

| Shery a răspuns:

Fabiola a răspuns:
Daca te ajuta cel putin odata in viata si chiar atunci cand aveai nevoie, orice dezamagire ulterioara se iarta! Ai cel mai bun prieten daca tu ii esti lui, cel mai bun!

imi place foarte mult fraza din final. fabiola are dreptate, nu poti primii daca nu oferi. eu cred in best friends, si in dragoste, si in ingeri si in copii:X
Si eu am best friend. si m-a dezamagit. Si am dezamagit-o. Dar intotdeauna atitudinea noastra una fata de alta a contat cel mai mult. Ai un bff daca poti trece peste dezamagiri. Daca nu te-a dezamagit niciodata, probabil ca undeva, candva, o va face si atunci tu vei alege daca vei fi un bff adevarat si iti vei ierta prietenul, sau nu il vei ierta si atunci Tu vei inceta sa mai fi un bff.

P. S. @lvlitza: lumea ta e foarte tristasad

| Criiss16 a răspuns:

Majoritatea te tradeaza dar sa stii ca inca mai sunt.Eu am asa cevabig grintongue

| anonim a răspuns:

Eu am renuntat de foarte mult timp la aceasta sintagma.prefer sa am numai amici.in rest...,

| selef a răspuns:

Si totusi mai exista, eu am astfel de prieteni.

| NimeniCuActe a răspuns:

Cunoscuti, semi-cunoscuti si necunoscuti... cam asa as putea cataloga "lumea mea".

| BabyWL a răspuns:

Eu nu big grin tongue

| RamonaMn a răspuns:

Am ajuns sa cred ca nu mai exista oh go on pentru ca toti te tradeaza la un moment dat.

| Notme a răspuns:

Eu nu cred in asa ceva, ai amici si atat.

| amberjuly a răspuns:

Nu prea mai cred straight face

| xtreme a răspuns:

Depinde...Eu de exemplu cred deoarece am avut si am niste prietene minunate care nu m-ar trada niciodata.Ne intelegem foarte bine si chiar daca le impartasesc secretele mele stiu ca ele sunt in siguranta.Asta inseamna ca trebuie sa fii si tu la fel de loial.Nu poti avea un best-friend daca tu il minti si il faci sa se simta inferior.Depinde de cat de social esti si cat de bine poti intelege problemele altora, fara sa razi de ele.

| zuzu_1842 a răspuns:

Eu una nu...sincer pentru mine...nu mai exista bff...prieten cu 2 fete...oh go on las-o balta... tot cainele e mai loialrolling on the floor acum pe bune ...lumea e perversa si rea

| lady love a răspuns:

Daca raspundeam la intrebarea asta acum 2 saptamani as fi spus,, eu". insa acum trebuie sa recunoscut ca nu exista asa ceva .sau poate nu am gasit inca persoana aceea.
inclin sa cred ca prietenii adevarati ti poti numara pe degetele de la o manawinking
:*

| dodo93 explică:

Da. aveti dreptate... din cate vad foarte putini mai au asa ceva...si totusi noi ne-am strans aici cei care am fost dezamagiti de "ex-best friends" stim ce trebuie sa facem ca sa nu dezamagim pe cel de langa noi, oare noi putem fi pieteni adevarati pentru cineva?

| me_6767 a răspuns:

Nu cred in asa ceva!sadsad

| laura_3808 a răspuns:

Best-friends.cred ca o sa devina legenda acest cuvant. dc? pentru ca in ziua de azi sunt foarte multe persoane prefacute care stiu doar sa profite sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista asa ceva?

| bia_1303 a răspuns:

Da inca mai cred... am pierdut o prietena... ma refer k a plecat in Italia acum cativa ani(BIANCA)... dupa un timp am recastigat o alat prietena tot BIANCA... este cea mai buna prietena a mea... ma inteleg foarte bine cu ea... mai ales ca acum vom merge impreuna la liceu... ne intelegem bine... eu cred ca mai existabig grin