| ciupy a întrebat:

Cine stie cum sa fac o fumigena acasa singur din ingrediente pe care le poti gasi in orice casa. va multumesc! va astept raspunsurile oricat de trasnite ar fi ele...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face un amestec astfel:
* O cutie de bere de 500ml goala, nu e nevoie sa fie uscata.
* 3-4 maini de Rumegus, poate sa fie chiar si putin umed!
* Aproximativ un pumn de azotat de amoniu ( cam o jumatate de cana
de 200 ml ) se marunteste cat se poate de mult. Se poate folosi o rasnita de cafea.
* 1-2 batoane de sulf (sunt folosite pentru afumarea butoaielor de vin). Se piseaza foarte foarte bine, cat mai marunt posibil.
* Se amesteca ingredientele de mai sus si se introduc in mod fortat prin presare in cutia de bere. Atentie sa nu va taiati in tabla pe unde introduceti amestecul.
*doua-trei petarde folosite pentru initierea fumigenei. Se desfac doua petarde si praful rezultat din ele se pune la suprafata amestecului. Initial facei cu degetul o gaura mica in amestecul de rumegus, de ~ 2 cm unde turnati praful din petarde. Petarda ramasa intreaga o folositi pe rol de fitil. NU e nevoie sa folositi numai fitilul, ca sa ia foc mai repede o folositi intreaga dar obligatoriu rupeti partea din spate a petardei, acolo unde este un fel de ghips presat. in felul acesta petarda nu va exploda dar initierea se va face mai rapid.
Cand totul e gata, asigurati-va ca nu curge amestecul de initiere, se mai adauga putin amestec de fumigena deasupra gaurii si se preseaza ca sa nu curga in exterior. Asta dupa cum prindeti experienta. Puteti sa incercati si cu putina acetona initierea. Eventual in amestecul fumigenei puteti pune putina motorina. Asta o puteti face cand maruntiti azotatul de amoniu, amestecti o lingura, doua, de motorina cu praful respectiv. Nu prea multa. De asemenea daca aveti pulbere de Aluminiu la indemana, o lingura de AL mareste considerabil viteza de ardere respectiv viteza de reactie, si in consecinta cantitatea de fum va fi mult mai mare dar intr’un interval de timp mai scurt. Daca folositi alte ingrediente precum Al sau/si Motorina in plus, folositi putin mai mult azotat ~ 2/3 dontr’o cana.
* Se aseaza in pozitie verticala sau orizontala si se aprinde fitilul. Pozitia orizontala este mai de efect si fumul va sta mai mult la suprafata pamantului, deoarece presiunea de iesire a jetului de fum fiind foarte mare la o asezare verticala jetul de fum este expulzat la o inaltime de chiar 4-5 metri. Departativa putin, cativa m, ca sa nu va inecati cu fum. Ideal e sa fiti la min. 10 m de fumigena si sa nu stati in calea jetului de fum. Atentie, Nu aprindeti intr’o incinta inchisa, indiferent cat este de mare. Fumigena va produce suficient fum incat sa umple orice spatiu pus la dispozitie. Nu adaugati alte substante care pot produce leziuni la plamani, de ex compusi cu Cl. Daca facieti o gluma asigurativa ca persoanele din incinte pot sa aiba acces usor in afara cladirii. Odata initiata fumigena, este aproape imposibil sa o mai opresti. Nu puneti mana pe cutie in timpul arderii, exista riscul sa va ardeti foarte grav

42 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Din mingi de ping-pong strivite si invelite in folie de aluminiu sau staniol, din vopsea sau lac intarite, rame de ochelari vechi, piese de remy..tot asa invelite in staniol si date foc, cand iau foc le stingi si incepe fumuuullhappybig grin

| Beatrice_6624 a răspuns:

Din rumegus( lemnul ramas de la mobila)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintr-o cutie de medicamente goala cu capac rotund o deschizi sfarami 4 mingi de ping pong ca sa iasa fain iei o cutiee de chibrite la chibrite le smulgi catranul din varf si le pui in cutiuta de medicamente unde ai pus si mingile de ping pong pui capacul dupa aceea faci o gaura in capac bagi u n chibrit prin gaura si ii dai foc iese calumea si cu culoarea un pic rosie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din droguri se mai face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi ia-ti o folie de staniol, baga 1-3 mingi de ping-pong in ea, infasoara folia peste minge/i, fa-i o coada si da foc la o minge de ping-pongwinking trebuie indemanare dar mergewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai mingi de ping-pong stiti ma? Aveti 9 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din mingi de ping-pong

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai exista mai multe modalitati mingile de ping-pong sunt demodate este o modalitate cu kno3(nitrat de potasiu -pe care il gasesti fosrte greuu) si zahar:D si mai este omodalitate cu rumegus si cu batoane de sulf, azotat de amoniu intr-o cutie de bere. unele ingredienete se pot inlocuii da inca nu stiu cu ce. http://nitro.t2i.info/fumigene/ si http://www.youtube.com/watch?v=af6i0usE0RQ&feature=related scris de UN TIP DIN CLUJ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de o doza de bere fitil zahar pudra si doua plicuri de granule de dezfundat tevile amesteci plicurile de granule de desfundat tevile cu zahar pudra amestecu il pui in doza de bere si bagi fitilu in amestec in doza afara ii dai foc nu in casa atentie amestecul e tocsic in departeazate tare de fumigena si repede nu da foc intre oamenni si blocuri granulele de dezfundat tevile nu inhala ai grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ace de brad uscate le invelesti in hartie igienica si la dai foc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din prezervative HA HA HA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma luati doua capuri stivite si loe dati in masina de tocat si pui cerneala rosie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu un raspuns.iei o petarda. o bagi in mingea de ping-pong si o aprinzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu "Iei o minge de ping-pong si ii dai foc" iasa un fum in draci laughing si e amuzant iti recomand sa ai grija iti poate booni in fata. SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu "Iei o minge de ping-pong si ii dai foc" iasa un fum in draci laughing si e amuzant iti recomand sa ai grija iti poate booni in fata. SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde gasesc toatte produsele chimice pe care le cere o fumigena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, nu avem 9 ani ca sa facem cu mingi de ping-pong. Da facem asa pentru ca nu gasesti peste tot potasiu si alte ***-uri cu care se fac tortele alea de la meciurile de fotbal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fumigena cu cutia de medicamente care e faza daca bani chibritu in gaura aia? Il aprinzi si ii dai drumul acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia o bucata de staniol mai mare cateva mingi de pinpong mingile trebuie sa fie taiate foarte marunt pune bucatelele de mingi pe staniol si apoi strange staniolul.Lasa o gaura pe unde sa iasa fumul apoi dai foc la staniol cu o bricheta sau un chimit cand se aprinde staniolul stingi focul si arunci fumigena jos.SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu stalion si mingi de ping pong taiat si puse in stalion dupa aia infasurate si le dai foc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing)... dati foc la casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti prosti toti ba ia o folie mica sau mare de staniol iei doua bete de chibrit le invelesti in staniolul pe care l-ai luat si scoti capatul din fata al chibritului foarte putin si dai foc si o arunci pe bune iese ceva foarte misto nu mint

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie numai din igrediente iti trebuie staniol 3, 4, 5, 6, 7 etc mingi de ping pong le tai land a luat foc sufli pana se stinge
e pui in staniol il infasiuri si ii dai foc c

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un bidon de vreo 5 litri si cu hartie igienica:la bidon ii tai fundu bagi hartie igienica in el (apasata foarte bine) dai foc la hartie pana se aprinde apoi il pui cu gura in sus.(va scoate fum vreo 4 ore)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei o bucata de folie de aluminiu si o minge de ping-pong, pui mingea in folie si infasori folia de alumini. Ti un chibrit aprins sub mingea invelita in folie si BOOM iese fumul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearc sa dai si u foc al un copac
de preferabil un conifer ceva
scoate la foc de vin pompieri
am fac asta intra 7a cu colegii
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci fumigene din bumbac infasurat in ziar, mingii de ping-pong, lac uscat etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum se face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Staniol,2-3mingi de ping-pong rumegus si putine frunze de nuc sfarâmate.Succes