| Smile_9049 a întrebat:

Credeti ca o persoana normala ar putea sa isi creeze propriul univers, constienta ca acel univers este totul "fals" si totusi sa se bucure de el? Desigur, fundatia universului ar trebui sa fie "realitatea", sau cel putin perceptia ta asupra realitatii.Sunt insa curios daca te poti departa de aceasta lume, pe cat posibil, dar cum? Pana acum, inevitabil am reusit doar sa visez, traind intr'o lume oarecum diferita. Uneori o fac, uneori pur si simplu privesc la ceva ce imi place(un tablou, cerul, un lac, orice) si gandul imi zboara departe, dar nu realizez cat de placut e si nu pot controla asta.Placerea de a fi departe de "real" poate fi controlata?

1 răspuns:
| KaRa23S a răspuns:

Eu am citit intr-o carte ca e un fel de meditatie. Si mie mi se intampla dar eu nu vreau sa ma las. Mie imi place sa ma uit la filme si sa'mi inchipui un personaj perfect. De obicei fac asta cand merg cu masina, cand ascult muzica sau in timpul orelor de scoala.