| anonim_4396 a întrebat:

Cum adica sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta?!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Daca ai castigat nemeritat un loc fruntas (ai trisat) iar cei din jur si-au dat seama, vei fi privit ca atare. Daca ai luptat corect si ai fost demn in actiunile tale, vei fi respectat chiar daca ai pierdut.
O sa-ti dau un exemplu : Daca o echipa de fotbal castiga, dar ulterior se afla ca au platit arbitrul, vor ramane cu locul castigat dar in schimb suporterii vor fi dezamagiti. Daca o echipa de divizia C se lupta cu una din divizia A si pierde dar la un scor rezonabil, iar lupta din teren se vede ca e dusa din toata inima, atunci vor fi aplaudati chiar daca au pierdut.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asta inseamna ca in momentele grele cand aveai de ales intre razbunare si indiferenta nu ai ales niciuna dintre ele ci ai mers mai departewinking

| Paris a răspuns:

Hm, sa iti dau un exemplu. Poti sa ajungi sa ai o functie importanta, sa ai bani multi, dar sa fi trecut prin paturile a 10 bosorogi imputiti, pentru a-ti face niste pile cu toate ca ai fi putut ajunge tu singurica, prin munca intelectuala acolo. Asta e un succes care injoseste.
Infrangeri care te inalta. Chestia asta ma face sa ma gandesc la iubire. Poate ai iubit un barbat, poate te-a facut sa suferi ingrozitor, esti la pamant, dar nu te ataci, suferi acolo in sufletul tau, pentru tine, ii lasi pe toti sa vorbeasca, plangi in sinea ta, dar nu te arati. Poate fi uneori un lucru care sa te inalte, si care odata finalizat sa te lase cu anumite sentimente de victorie happy

| juno a răspuns:

Succese care te injosesc- se poate referi si la faptul ca ai ajuns undeva sus pe scara sociala, ai uitat de unde ai plecat, te-ai schimbat ca persoana si in gandire, ti-ai uitat vechii prieteni, cu alte cuvinte, ai uitat tot ce ai fost. Toate aceste lucruri nu fac decat sa te injoseasca in ochii celor care te-au incurajat, apreciat si au crezut in tine candva. Infrangeri care te inalta- desi nu totul a iesit cum ai vrut tu, poate in momentele acelea ai dat dovada de umilinta (care intr-o infrangere poate fi o calitate, si ma refer sa nu incepi cu chestii de genul-el a castigat pentru ca a trisat, pentru ca a avut persoane influentabile de partea lui, tot ce face un om in momentul in care ceva nu-i iese cum vrea el, sa gaseasca scuze), ai avut de invatat pana si dintr-o infrangere, si pe viitor o sa iei cont si de acele puncte in plus pe care le-a avut "proiectul castigator", si sa depui mai multa munca in ceea ce faci. O infrangere care te inalta in ochii altora tocmai pentru ca ai stiut s-o accepti cu "fruntea sus". Am incercat sa-ti ofer si o versiune diferita de cele de mai sus.winking

| ramona_1444 a răspuns:

Iti dau un exemplu (eu cred ca la asta se refera) : tu te duci sa te angajezi ca prostitoata daca te angajeaza pentru tine este un succes care in fata cunostintelor te va injosi si daca nu te angajeaza va fi o infrangere care te va inalta ca nu duci viata aia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Succese care te injosesc : sunt un gen de persoane destul de des intalite care se injosesc pentru a obtine ce isi doresc spre exemplu sa se culce cu seful.infrangeri care te inalta : sunt un anumit tip de persoane ambitioase care daca sunt infrante pentru data viitoare se pregatesc mai bine 'trag mai mult' si atunci au numai de castigat. asta inseamna happy

| ionnee a răspuns:

Eu o vad in felul urmator: ajungi intr-o functie publica facand lucruri urate, dar e un succes pentru tine ca avansezi intr-o functie. E o functie mizerabila.Este o infrangere atunci cand demnitatea nu te lasa sa-ti incalci principiile, si spui adevarul care poate doare, si pierzi functia, in schimb infrangerea te inalta sufleteste!