| inlovewithyou a întrebat:

Cum afli perimetru unui patrat daca ti se da doar aria?

Răspuns Câştigător
| fgch a răspuns:

Aria e latura la patrat, nu? Deci daca A=l^2, atunci l=radical din ariebatting eyelashes. Acum stii latura, deci ii faci perimetru, care e 4*l big grin:*

2 răspunsuri:
| xXxRaduxXx a răspuns:

Aria = l*l
perimetrul = l+l+l+l

| cat a răspuns:

Aria patratului = latura x latura, atunci daca stii aria faci radical din arie si afli latura patratului (daca nu ai facut radicalii te gandesti la ce numar inmultit cu el insusi da aria care o ai). Odata aflata latura patr. x 4 si afli perimetrul. Succes!