| flaviutu a întrebat:

Daca mi se da diagonala unui patrat, cum aflu aria?

Răspuns Câştigător
| thiewanderer a răspuns:

De exemplu daca diagonala este 3, trebuie sa afli latura (d=l*rad2=>l=d/rad2=>l=3/rad2=>l=3rad2/2(prin rationalizare) )
si aria adica s=l^2, in cazul nostru 18/4=9/2. Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal se aplică reciproca teoremei lui Pitagora.
Știi diagonala. Aceasta este ipotenuza unuia din cele două triunghiuri dreptunghice ale pătratului. Care sunt și isoscele.
Laturile pătratului sunt catete. Și egale între ele.
Știi valoarea ipotenuzei ( diagonala pătratului).
Ridici ipotenuza la pătrat.
Împarți la doi. Radical din acest cît este cateta ( adică latura pătratului).
Înmulțești latură ori latură și afli aria pătratului.
Asta la modul detaliat.
Cifric ar fi așa...
Diagonala este 6 cm.
Pătratul lui 6 este 36.
36 : 2 = 18.
Latura va fi, deci, radical din 18.
Iar aria pătratului este chiar acest 18.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aria este latura la puterea 2. afli aria si folosesti formula: diagonala=latura*radical din 2
Este mult mai usor