| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că dintre toate patrulaterele de perimetru dat, pătratul are aria maximă?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Unde au disparut matematicienii?

| SergiuBoss11 a răspuns:

P=24 sa zicem
aria la patrat ar fi l la patrat=36thinking
la dreptunghi (L=8 l=4)
aria=32...
daca L=10 l=2 20...
daca L=7 l=5 aria maxima tot 35 da
s.a.m.d demonstrezi la toate(la trapez e mai greu, dar te descurci).

| sabin89 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Dar la un patrulater oarecare, care nu e nici trapez, nici dreptunghi, nici patrat? happy

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru sabin89):

E dificilthinking l-as imparti in triunghiuri si patrate apoi as face puncte de minim si maximstraight facestraight facesi dupa as demonstra prin inductie ca un patrat cu acelasi perimetru are aria mai mare(daca o are, nu stiu inca, n-am demonstat)

| Vi003 a răspuns:

Al naibii de patrat, mare se mai da! Si-asta!