| AndreeaPaicu a întrebat:

Cum aflu aria unui cub daca stiu o diagonala?

5 răspunsuri:
| Cosmin_Sburlea_1994 a răspuns:

Sti diagonala unei fete a cubului sau diagonala cubului?

| corolav a răspuns:

Un cub are 6 feţe.
Cubul nu are arie. Cubul are volum.
Expresia "2 la a treia" se mai spune şi "2 la cub". Adică 2x2x2 = 8
Deci, dacă un cub are o latură de 3 cm, volumul să va fi 3 x3x3 = 27cm cubi.
Cînd vorbim de "aria unui cub" vorbim de " aria laterală" a unui cub, adică suma ariilor celo 6 feţe.
În cazul unui cub cu latura de 3 cm aria unei feţe este 3x3= 9cm patraţi. Iar aria laterală va fi de 9x6 = 54 cm patraţi.
Întrebarea pe care a pus-o Cosmin Sburlea este corectă.
Atunci cînd tu ai spus " dacă ştiu o diagonală" nu ai făcut precizarea. E vorba de diagonala unei feţe sau de diagonala cubului?
În cazul că e vorba de diagonala unei feţe, şi pentru că e vorba de un cub, se va aplica teorema lui Pythagora ( într-un triunghi dreptunghic pătratul ipotenuzei este egal cu suma pătrate lor catetelor) şi vei rezolva problema.
Diagonala pe care o cunoşti este ipotenuză, iar cele două laturi ale cubului sînt catete.
Prin Pythagora afli latura şi apoi aria unei feţe. Şi apoi aria laterală. Şi apoi volumul cubului.
Cam asta e!
Pentru Cosmin: Grafia corectă a verbului "a şti", în acest caz, este "ştii", adică cu doi de "i".
Să fiţi sănătoşi!

| corolav a răspuns:

Pentru ihelpstuf.
Sincer, nu am înţeles textul acelei telegrame. Poate reformulezi şi încerci să mă faci să înţeleg.
Altcumva, te-aş ruga SĂ VORBEŞTI CU LITERE DE TIPAR.

| Daniellllll1 a răspuns (pentru corolav):

Nu sunt eu "pro" la mate, dar din cate stiu eu cubul are Arie totala si e 6 ori l la a doua

| corolav a răspuns:

Pentru Danielllllll1
Dacă vei citi mai cu atenție textul răspunsului meu vei vedea că am scris și eu același lucru.
Cînd e vorba de corpuri( în cazul de față un cub) expresia consacrată nu e „aria totală" ci „aria laterală".
Și, mai departe am scris...
„În cazul unui cub cu latura de 3 cm..."
Deci aria laterală este aria unei fețe înmulțită cu 6.
Eu nu așa am scris?
Să fii sănătos!