| viorel96 a întrebat:

Cum argumentati ca un text este o opera literara?

Răspuns Câştigător
| anDa a răspuns:

Opera literara: -are caracter fictional-este o plasmuire a imaginatiei autorului, care transfigureaza realitatea si o transforma intr-un univers maginar propriu;
-expresivitatea este o trasatura fundamentala a textului literar, in functie de sensibilitatea si imaginatia autorului;
-pune in miscare personaje;
-constituie diverse teme si motive literare(iubirea, adevarul, lupta etc.)
-poate fi de mai multe feluri : epica, lirica, dramatica ...etc.
Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| Dulcik_9570 a răspuns:

Un text este alcatuit din enunturile unei opre literare, constituind spatiul imaginar al acesteia.In functie de genurile literare, exista text liric, text epic si text dramatic. operei literare ii sunt specifice figurile de stil(comparatie, epitet, personificare, enumeratie, inversinue etc.) si modurile de expunere dintr-o opera literara:naratiunea, descrierea, dialogul, monologul. in mare parte daca arati genul literar, figurile de stil si modul de expunere al unei opere( bineinteles aceste lucruri mai trebuie dezvoltate) demonstrezi ca acel text este o opera literara.