| DianaAndreea90 a întrebat:

Cum as putea sa scap de depresie, de tristete, de frica, de timiditate?

Am cativa colegi in clasa care sunt mai rai, adica se cred sefii in clasa, in fata lor nu ai voie sa suflii un cuvant, pe mine pur si simplu ma fac sa ma simt un nimeni ( si pe cateva colege/colegi, dar pe ei nu ii intimideaza asa tare)
Cum as putea sa fiu o finta tare? Sa nu ma mai simt urata, cu toate ca nu sunt ( cu toate ca persoanele care ma cunosc sunt prieteni adevarati si ma iubesc foarte mult )
Eu plang mult, ma consum, a-si vrea sa fiu ca altele si nu pot( ma simt un nimic)
Cum a-di putea sa fiu mai sociala si cu zambetul pe buze?
Cum as putea sa imi fac prietenii multi si sa fiu prietenoasa, sa am o alta expresivitate a fetei?
help...ma simt foarte singura cu toate ca nu sunt chiar.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hahaha... încă un copil mic şi neînsemnat de care fac oamenii mişto pentru că pot.
Poţi să te superi pe noi dar această tărie nu o găseşti aici pe TPU ci în tine. Până când nu vei avea tăria, curajul şi cunoştinţele necesare încât chiar să te pui din vorbe cu cei care te deranjează, noi nu te putem ajuta. Până atunci, acceptă-ţi condiţia şi pune-te pe exersatwinking

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu am trecut prin asta. Nu a fost foarte placuta experienta de elev din acest punct de vedere. Singura varianta ca sa le fii pe plac e sa fii marioneta lor. Toate insa au o limita. Fa asa cum vrei daca stii ca e gresit sa faci tot ce iti spun ei. Stiu ca mereu te vor tachina dar se vor satura intr-o zi. Incearca sa gasesti macar cateva persoane care te aprecieaza si pierde-ti timpul cu ele. Eventual, iesi in pauze la o plimbare, la magazin pentru a nu ii suporta pe cei nesuferiti. Nu trebuie sa iti pese de ce spun ei. Am avut si eu problema asta dar am invatat sa nu arat ca imi pasa si sa incerc sa ii ignor pe cat se poate.

| TąNyą a răspuns:

Si eu am fost asa si m-am saturat sa fiu bataia lor de joc si incepusem sa fiu indiferenta la vorbele lor, sa nu-mi mai pese pur si simplu cand veneau langa mine ma gandeam la ce ma face fericita si parca nu-i mai auzeam, nu le dadeam atentie si daca vedeau ca nu le iese se intorceau si plecau. Fiind indiferenta de cateva ori la rand am ajuns sa fiu asa mereu si nu-mi pasa parerea lor stiu cum sunt eu si n-am nevoie de parerile altora sa-mi zica ei ca nu arat bine, ca nu stiu ce fac si cand incearca sa ma ia la misto ori tac si ma gandesc in alta parte ori le inchid gura raspunzandu-le inapoi. Si eu am un clovn in clasa chiar in spatele meu nu pot sa ma intorc in spate ca zice " Intoarce-te ba acasa si taci in banca ta " si eu nici nu ma uitam la el sau macar sa-i zic ceva doar cauta sa se bage inseama si in functie de ce zice el raspund si eu inapoi sau il las in durerea lui ca are multe. Pt ca, in general copii care fac pe smecherii, etc. si abia le-a dat mustata sunt copi fustrati care acasa sau in fata altor prieteni sunt un nimeni. In concluzie, incearca sa nu-i bagi inseama cand vine sa te ia la misto gandeste-te la ceva ce te face fericita sau poti alege varianta de a comenta inapoi, dar daca cineva e asa de ce sa te cobori la mintea lui?laughing eu o fac ca ma scoate din pepeni.

| gabriela a răspuns:

Ai in cadrul scolii. un consilier psihologic, adreseaa-te ei. Sunt convinsa ca veti gasi solutii. Succes!

| Kodokuna a răspuns:

Pai din cate inteleg ai mai multi prieteni adevarati.eu ce sa mai zic, ca am o singura prietena"adevarata"care ma baga in seama numai cand NU suntem la scoala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E groaznik stiu. a m vazut cu poate sa ajuga un om din cauza tachinarilor si a sentmentului ala ca esti in plus
singurul lucru c pot sa iti spun ek toti cei c chinuie p altii fa asta ca sa compenseze pentru o calitate sau o aptitudine sau ceva pentru care se simt naspa ca nu au si atunci aste e mecanismu de aparare ataca ei inai nte sa le fie vazute defectele lor! ai incredere in tine in primul rand si gandeste-te si consoleazate cu gandul ca roata se intoarce si poate o sa ai si o caziu sa o vezi intorcanduse! si crede-ma ca nimic nu e mai placut decat sa vezi un am care a dus p multi cu moralus si respectul de sine la pamant fiindca de fapt el e nesigur p el, sa il vezi p omu ala ingenunchiat la randu lui... si oricum dupa un anumit timp ni o sa mai conteze ce zic si c fac ei ca u stii cine esti ce poti ce ai de oferit cuiva si mai mult nu-ti trebuie
ai ncredere si o sa iesi peste ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca ignoranta, indiferenta doare intotdeauna asa ca te sfatuiesc sa le pui in aplicare si sa nu-i mai bagi in seama sa-i ignori total si sa te gandesti la ceva frumos atunci cand se mai iau de tine. Pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel ionutz