| efimash a întrebat:

Cum este corect gramatical :
noi ne vom starui sau noi ne vom stradui?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Sunt 2 cuvinte total diferite din cate stiu eu... vom starui = atat ne vom ruga pana va ceda!
si stradui = vom face tot posibilul sa reusim

| Rockefeller a răspuns (pentru lpavel):

Asa este, bravo domnule l pavel! Sa va dea Dumnezeu sanatate!

2 răspunsuri:
| petitconseil a răspuns:

Noi vom starui=noi vom insista, noi vom incerca mereu
Noi ne vom stradui=noi vom depune efort, noi vom incerca sa reusim
STĂRUÍ, stắrui, vb. IV. Intranz. 1. A ruga insistent și în mod repetat pe cineva pentru a fi de acord cu ceva; a insista. 2. A rămâne statornic, neclintit (într-o acțiune, într-un sentiment, într-o hotărâre etc.); a persevera, a persista. ♦ A lucra cu perseverență la ceva. 3. A continua să fie, să existe; a se menține, a dăinui.

STRĂDUÍ, străduiesc, vb. IV. Refl. A depune multe eforturi ca să realizeze ceva; a se sili, a se căzni.

Corect este ''noi vom starui'' si ''noi ne vom stradui''Atat.