| bradley15ani8luni a întrebat:

Cum faci visinata fara zahar?

3 răspunsuri:
| Pavelll a răspuns:

Nu cred ca poti fara zahar.

| Stefanescu_Eleonora_1987 a răspuns:

Foarte simplu deoarece visinata este o specie de lichior adica amestec de sirop de fructe cu alcool. Metoda traditionala presupunea o fermentatie a fructului in zahar. renunti la ea si pui fructele la macerat in alcool de peste 50 de grade, fara samburi. Indulcesti la final dupa gust cu miere sau renunti la dulce complet daca sanatatea nu-ti permite.
La visinata se mai pot folosi si zaharul brun sau zaharul invertit care este mai sanatos.

| Stefanescu_Gabriel_1970 a răspuns:

Câte kg. de vișine și cât alcool se pune la macerat?