| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa iti controlezi subconstientul? in asa fel incat sa nu te lasi afectata de gandurile negative(automate) irationale ce nu au nici o legatura cu realitatea? cum scapam de tiparul gandirii negative? il am de multa vreme.da abia acum mi-am dat seama...pot scapa mai greu de gandurile negative daca sunt o persoana mai sensibila, influentabila? adica nu stiu daca poti scapa, dar sa le ignori macar, sa le privesti cu detasare

3 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Subconstientul/Inconstientul nu poate fi controlat, fiindca acolo zac instinctele, dorintele, temerile, noastre primare, fundamentale, acolo sunt sentimente, vise, reprimate.
In ceea ce privesc gandurile negative pe care le ai in faza constienta, pe acestea le poti inlatura prin mecanismele autosugestie, prin obisnuirea creierului, cu sintagme pozitive, concise, logice, si argumentative care sa se opuna cu gandurile negative.

| vasibbv a răspuns:

Deci toate persoanele trec prin ce treci tu, doar cele de care auzic a se sinucid ca-si omaora familia sau nu stiu ce omoruri fac doar alea n-au reusit sa le stapaneasca si sa le ignorehappy Trebuie sa fi vreun tibetan sa-ti poti controla subconstientul si acela doar prin meditatie happy

| Livia84tm a răspuns:

Ana, totul porneste din creier, incearaca sa gandesti cat mai pozitiv iar in momentele in care in mintea ta totusi apare ceva negativ, controleaza prin a-ti ocupa timpul cu ceva captivant. Toti avem si ganduri negative doar ca multi dintr-e noi am invatat sa le controlam. Fi pozitiva!