| Alecsadra a întrebat:

Cum se NUMESTE CO, la chimie?
oxid de >carbon?

Răspuns Câştigător
| Piㄨㄨy a răspuns:

Monoxid de carbon :*

funda?puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Cu siguranta CO= Monoxid de carbon, deoarece carbonul are valenta 1 (mono)

| Shift a răspuns:

CO2= Dioxid de carbon

| anyska a răspuns:

Carbonat

| :X:X RooNnA a răspuns:

CO2 este dioxid de carbon. vezi putin cat are valenta carbonul si oxigenul.happy

| Alecsadra explică:

Va rog...nu stie nimeni.am nevoie pentru o lectie pe care trebuie sa o invat si nu stiu sigur cum se numeste subst.

| Alecsadra explică:

Multumesc.Am aflat si de la voi dar si de la lectia de chimie.Raspunsul corect este CO-MONOXID DE CARBON, si va rog daca nu stiti bine daca raspunsul care il dati este corect nu il mai dati! de aici doar 2 din 5 au raspuns corect.VA MULTUMESC >:d

| zuzub a răspuns:

Asta e monoxid de carbon... dioxid era doar daca langa oxiden era pus 2(di-)