| scarswillstay a întrebat:

Cum trebuie sa fie(din punct de vedere al valorii numerice) caldura specifica a unui corp pentru ca, primind o caldura mica sa aiba o variatie mare de temperatura? Dau fundita! ( Stiu ca nu se pun intrebari legate de teme dar chiar ma chinui de mult sa aflu raspunsul la aceasta intrebare... Va rog, ajutor sad )

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Căldura specifică este o valoare constantă care caracterizează un corp, un mediu, un material. Astfel ea însăși nu poate avea o variație de temperatură.
Q=m*c*Dt
Dt = Q/m*c
Dt= (1/m)*Q/c
Să vedem cum putem să facem ca Dt să fie mare.
Q e mic, așa zici. 1/m e constant
Deci Q/c trebuie să fie mare.
Spui că Q este mic.
La ce trebuie să împărțim un număr mic ca să obținem un număr mare?
Dacă c este mare, rezultatul este mic.
Deci rămâne să alegem un corp cu c foarte mic.
Deci c trebuie să aibă o valoare foarte mică.