| alysa17 a întrebat:

Cunoasteti taietura de aur din antichitate? se mai numeste sh sirul lui Fibonaci? cine stie dau funda am nevoie de raspuns obligatoriuuu!

2 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Stiu proportia de aur descoperita in antichitate a/b=1, 618... care este un nr.irational iar sirul lui Fibonacci este 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13... (un. nr din sir este suma celor 2 anterioare) Sirul este mentionat prima data in Renastere.

| lili_4382 a răspuns:

Daca te referi la ce cred eu, sirul lui Fibonacci e un sir de numere ce se obtine din suma precedentelor doua, iar primele 2 numere din sir sunt predefinite(adica nu se obtin din nimic, sunt pur si simplu acolo ).
Primele 10 numere ale sirului sunt 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55 ( 1, 1, sunt predefinite, iar restul se obtin dupa cum am spus mai sus, 1+1=2, 2+1=3, 3+2=5, 3+5=8, etc.), si poti continua cu sirul la nesfarsit.

Sper ca te'am ajutat happy
Lilihappy