| gabriela007 a întrebat:

Cuvintele polisemantice sunt acelasi lucru cu omonimele? Care este definitia lor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele polisemantice sunt cuvintele cu mai multe sensuri, iar omonimele sunt cuvintele cu aceeasi forma si aceeasi pronuntie, dar care difera ca sens si origine. Exemplu de omonime: corn ca sens de coarne si corn ca sens de desert. Omonimele nu au legatura de sens intre ele, pe cand cele polisemantice au.

31 răspunsuri:
| DAYANACRISTAL a răspuns:

Pai cuvintele polisemantice sunt cuvinte ce pot avea mai multe sensuri, in schimb omonimele sunt cuvinte care se scriu la fel dar au sens total diferit. ex cer Eu cer anei un pix. Azi avem parte de un cer noros.

| Ucsy28 a răspuns:

Jlkhljk