| veronica3513 a întrebat:

Care e diferenta dintre omonime si cuvintele polisemantice?

Răspuns Câştigător
| FataCareRadeDinOrice a răspuns:

Omonimele sunt cuvinte cu aceeasi forma si cu sens complet diferit si cuvintele polisemantice au 2 sau mai multe sensuri legate intre ele.

Omonimele sunt de ex:
Broasca de la usa trebuie schimbata. sau
Broasca oracaie mult.
Sunt cuvinte care au un sens diferit si n-au nici o legatura.
Cuvintele polisemantice sunt de ex: Piciorul scaunului s-a rupt.
M-am taiat la picior sau eu merg pe un picior de plai.
Acestea au o anumita legatura pentru ca inseamna cam acelasi lucru, dar omonimele n-au nici o legatura.

4 răspunsuri:
| Mariusis a răspuns:

Salut am vazut ca nu raspunde nimeni si m-am decis sa ma documentez dar fara rezultat.
Am reusit sa gasesc o intrebare aproape identica:
-------------------------------
Cuvintele polisemantice sunt cuvintele cu mai multe sensuri, iar omonimele sunt cuvintele cu aceeasi forma si aceeasi pronuntie, dar care difera ca sens si origine. Exemplu de omonime: corn ca sens de coarne si corn ca sens de desert. Omonimele nu au legatura de sens intre ele, pe cand cele polisemantice au.
--------------------------------
Acesta este raspunsul castigator
Cu toate ca nu este raspunsul meu, as fi mentionat cine a zis dar a fost anonim,
dar pana la urma am zis ce trebuia deci sper sa iau funda

| Furny a răspuns:

Cuvintele polisemantice au sensuri apropiate, fiind derivate din sensul primar. Omonimele nu au legatura de sens intre ele: banca - din parc; banca - unde se depun banii.

| Hurrem a răspuns:

Omonimele sunt cuvintele care se scriu exact la fel dar pot avea sensuri diferite (ex: poarta-usa sau -de la verbul a purta)
Cuvintele polisemantice sunt cuvintele cu 2 sau mai multe sensuri legate intre ele (ex:vatra)
Funda? :X