| andrei733 a întrebat:

Cum deosebim cuvintele polisemantice de restul cuvintelor?

4 răspunsuri:
| Cirus a răspuns:

Cuvintele polisemantice au sensuri apropiate, fiind derivate din sensul primar. Omonimele nu au legatura de sens intre ele de ex:
banca - din parc; banca - unde se depun banii.

pe cand cuvintele polisemantice da de ex:

burete
1. de sters tabla
2. de baie

Carnet
1. de note
2. de sofer

| florinxD a răspuns:

Pai vezi care au mai multe intelesuri si care nu au... de ex. foc e cuvant polisemantic, sunt multe cuvinte polisemantice, sper ca te-am ajutat cat de cat tongue funda? puppy dog eyes

| madalinboy a răspuns:

Ia site asta si uita-te pe aici http://www.scribd.com/doc/34042446/Limba-romana merit o FUNDA?!

| Cirus a răspuns (pentru madalinboy):

Apai tu ii dai sa se uite? la cate pagini sunt acolo. pana gaseste ce are nevoie se lasa pagubas... a cerut explicatii si exemple. ca asa ar fi putut cauta pe google singurhappy